Szkolny Budżet Partycypacyjny, czyli jak możemy mieć wspólnie wpływ na rozwój naszej szkoły

Podejmowanie decyzji: "4. Organizujemy w naszej szkole budżet partycypacyjny. Kwota, o której przeznaczeniu decydują uczniowie i uczennice, jest nie mniejsza niż 1500 zł."

Dodano: 09.06.2021

To największe przedsięwzięcie, jakie udało nam się w tym roku szkolnym przeprowadzić. Cały pomysł narodził się podczas naszych spotkań. Mieliśmy to szczęście, że Rada Rodziców, już w zeszłym roku szkolnym, chciała przeznaczyć pieniążki na szkolny budżet partycypacyjny. W zeszłym roku jednak nie udało się tego pomysłu zrealizować. W tym roku z dużym zaangażowaniem za przeprowadzenie tego przedsięwzięcia zabraliśmy się my, tym bardziej, że suma, jaką zdecydowali się przekazać na ten cel Rodzice, to aż 10 tysięcy złotych.

Tak więc najpierw postanowiliśmy popracować nad regulaminem. W tej części ważne były negocjacje ze wszystkimi stronami – tzn. Rodzicami, nami i Dyrekcją szkoły. Tymi aspektami zajęła się nasza Pani opiekun – Pani Agnieszka. Udało się ustalić wszystkie punkty i przystąpiliśmy do realizacji, tzn. ogłoszenia tej inicjatywy. Pani Kinga Dworakowska – opiekunka młodszego samorządu przygotowała plakat promujący to przedsięwzięcie. Informacje zostały zamieszczone wszędzie w dostępnych miejscach – na szkolnej stronie internetowej, na Teamsach, wysłane do nauczycieli i rodziców poprzez Librusa. Dodatkowo Pani Agnieszka zorganizowała spotkanie wychowawców, podczas którego wszystkim nauczycielom przedstawione zostały założenia tego projektu. Dodatkowo nauczyciele pracowali też nad poznaniem sposobów i różnych inspiracji na projekty społeczne. Prezentacja z tego spotkania jest w załączniku.

Ostatecznie, te działania zaowocowały złożeniem aż 18 propozycji projektów.

Kolejnym krokiem w realizacji tego wyzwania, było spotkanie komisji weryfikującej złożone projekty. W komisji spotkało się 10 osób, w tym my. W skład komisji wchodzili także rodzice, nauczyciele oraz dyrektor. Ostatecznie do głosowania przeszło 6 projektów. Ich treść stanowią przygotowane przez nas plakaty promujące te inicjatywy. Plakaty zostały wyeksponowane w szkole przy sekretariacie i tam wszyscy uczniowie mogli się z nimi zapoznać. Często robili to całymi klasami, przychodząc w to miejsce ze swoimi wychowawcami.

Aktualnie jesteśmy na etapie prowadzenia głosowania. Niestety, terminy nieco się przesunęły i nie udało nam się przeprowadzić głosowania i realizacji w czasie, który założony był we wstępnym planie i regulaminie. Nauczanie hybrydowe i przejście do nauczania stacjonarnego sprawiło, że terminy się przesunęły. Niemniej ma to swoje dobre strony, ponieważ możemy stacjonarnie przeprowadzać głosowanie. Bardzo jesteśmy ciekawi, który projekt wygra.

Rodzice, Rada Rodziców, Dyrektor, Nauczyciele

Trudne było to, ze realizowaliśmy to wyzwanie trochę stacjonarnie, a trochę zdalnie. Zaczynaliśmy zdalnie, później – w czasie zaplanowanych przez nas działań - rozpoczęło się nauczanie hybrydowe, później stacjonarnie. Ciężko było cokolwiek planować.

Bardzo się cieszymy, ze wpłynęło aż 18 projektów. Myślimy, że jest to początek pięknej inicjatywy, którą będziemy mogli robić co rok. Tym bardziej, że Rodzice deklarują, że w przyszły roku także wyasygnują na ten cel pieniążki.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania