Przestrzeń dla uczniów

Podejmowanie decyzji: "2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież)."

Dodano: 26.02.2021

Stworzyliśmy ankietę, w której zaproponowaliśmy różne formy wyglądu kącika dla uczniów w którym mogli by spędzić i odpocząć w czasie przerw. Uczniowie w ankiecie mogli ocenić dany pomysł w skali od 1 do 10, zostało podanych kilka propozycji. Największą średnią liczbę ocen otrzymał kącik gier. Jednak daliśmy również uczniom pole, aby sami napisali swoje pomysły na zagospodarowanie owej przestrzeni. W większości były to pomysły o kąciku wypoczynku i relaksu, z pufami, kanapami, roślinami oraz półkami z książkami. Stworzyliśmy projekt przedstawiający wygląd tego kącika oraz kosztorys żeby wykazać jak może wyglądać kącik (zdjęcia miejsca na kącik, jego projekt oraz kosztorys znajdują się w załączniku). Zawarliśmy w projekcie wszystkie prośby uczniów oraz dodaliśmy kilka swoich propozycji żeby urozmaicić kącik. Dodaliśmy np. dystrybutor na wodę czy miejsce do ładowania telefonów. Skontaktowaliśmy się z dyrekcją szkoły po przez platformę Microsoft Teams, a kilka dni później poszliśmy do szkoły w celu sprawdzenia miejsca, które wybraliśmy oraz by przedstawić dyrekcji nasze pomysły oraz propozycje uczniów i uczennic. Omówiliśmy z dyrekcją dokładniej każdy temat dotyczący kąciku, ostatecznie dyrektorka z entuzjazmem poparła nasz pomysł. Następnie napisaliśmy list do rady rodziców z prośbą o środki na realizację projektu załączając wcześniej przygotowaną wizualizację i kosztorys. Otrzymaliśmy odpowiedź, w której rada rodziców nie poparła naszego pomysłu ze względu na pandemię. Odpowiedzieliśmy na pismo rodziców, tłumacząc, że widzimy celowość tworzenia kącika w tym roku szkolnym dla przyszłych roczników. Jednak jeszcze nie dostaliśmy finalnej odpowiedzi. Poinformowaliśmy dyrekcję o odmowie ze strony rady rodziców. Pani Dyrektor obiecała częściową pomoc w realizacji projektu ze środków szkolnych oraz że postara się wpłynąć na decyzję rady. (List oraz odpowiedź od rady rodziców znajdują się w załączniku). Obecnie czekamy na finalną odpowiedź od rady rodziców, oraz szukamy odpowiednich mebli do umieszczenia w kąciku po przez kierowanie próśb do rodziców uczniów i uczennic naszej szkoły. Napisaliśmy również pismo do rady osiedla o sfinansowanie naszego kącika oraz umówiliśmy się na spotkanie.

W realizację projektu zaangażowana była administracja i dyrekcja szkoły oraz rada rodziców a także cała społeczność szkolna.

Najtrudniejsze w realizacji wyzwania było to, że w trakcie pandemii nie mamy możliwości wejścia do szkoły, przez co realizacja projektu staje się jeszcze trudniejsza, gdyż wszystko robimy online. A także komunikacja jest bardzo spowolniona zarówno z uczniami i uczennicami jak również z dyrekcją i radą rodziców przez co nasze działania i pomysły stają się rzeczywistością w dłuższym czasie niż przez pandemią.

Sukcesem było duże zaangażowanie uczniów w realizację ankiety oraz pomoc i zaangażowanie dyrekcji w cały projekt. Zdobyliśmy także poparcie dyrekcji w związku z utworzeniem kącika do relaksu i odpoczynku.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania