STREFA RELAKSU

Podejmowanie decyzji: "2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież)."

Dodano: 30.05.2021

Realizacja tego wyzwania była najtrudniejsza ze względu na ograniczony czas. Planując zadanie nie sądziliśmy, że nauka zdalna będzie trwała aż tak długo. Nie mając możliwości przychodzenia do szkoły, trudno było zrealizować zadanie. W marcu spotkaliśmy się z Panią Dyrektor oraz opiekunem SU, aby porozmawiać o możliwości zagospodarowania miejsca na zewnątrz. Zaproponowaliśmy, że chcielibyśmy zagospodarować ogródek szkolny, w którym stworzylibyśmy strefę relaksu, w której moglibyśmy spędzać czas nie tylko podczas przerw międzylekcyjnych, ale także po zajęciach, np. po południu oraz w weekendy. Bardzo lubimy spotykać się na szkolnym boisku, jednak do tej pory nie wyglądało ono zbyt przyjaźnie. Zaproponowaliśmy, że chcielibyśmy posadzić kwiatki oraz roślinki, które ozdobiłyby teren wokół szkoły. Od Pani Dyrektor dowiedzieliśmy się, że planowane jest zagospodarowanie boiska szkolnego, ponieważ podczas budowy nowej sali sportowej zostało ono zniszczone. Od razu zaproponowaliśmy naszą pomoc. Na początku kwietnia rodzice przyjechali z odpowiednim sprzętem, aby oczyścić i przygotować teren pod budowę boiska. Okazało się, że do dalszej pracy jest potrzebnych wiele osób, aby między innymi wyrównać teren i przygotować pod wysiew trawy. Bez wahania zgłosiliśmy się do pomocy. Wspólnie z rodzicami i nauczycielem wf ruszyliśmy do pracy. Do pomocy zgłosiło się także dwóch absolwentów szkoły. Nasza praca została uwieczniona na zdjęciach i na filmiku. Wkrótce Pani Dyrektor poinformowała nas, że pomysł z nasadzeniem kwiatów i roślin ozdobnych będzie możliwy, dzięki przychylności Rady Rodziców, którzy przeznaczyli pieniądze na zakup roślinek. Udało się też znaleźć sponsora wśród mieszkańców sąsiedniej wioski, który własnoręcznie zrobił dla nas ławeczki, które zostały postawione w ogródku szkolnym, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas nie tylko w dni szkolne. Powstało też wspaniałe boisko, przy powstaniu którego mieliśmy swój udział. Będziemy mogli z niego korzystać nie tylko podczas zajęć szkolnych, ale także w weekendy oraz wakacje. To będzie prawdziwa strefa relaksu. Oczywiście nie zrezygnowaliśmy z kącika w szkole i planujemy zagospodarować go zgodnie z wcześniejszym planem, jednak w innym terminie. Powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej od 31 maja spowodował przesunięcie terminu na czerwiec 2021 r. Do chwili obecnej poczyniliśmy starania o pufy, który znajdą się w naszej salce. Od zaprzyjaźnionej firmy szkoła otrzymała meble używane, które Pani Dyrektor przekazała nam, abyśmy mieli, gdzie przechowywać książki, które przynoszą uczniowie do kącika czytelniczego. W szkole jest także sprzęt grający, który będziemy mogli wykorzystać do słuchania muzyki oraz na taneczne przerwy.

W realizację zadania spoza zespołu projektowego zaangażowana była Pani Dyrektor, opiekun SU, nauczyciel wf, rodzice, absolwenci szkoły.

W realizacji wyzwania najtrudniejszym zadaniem było dotrzymanie terminu ze względu na przedłużającą się naukę zdalną.

Za sukces uważamy możliwość zrealizowania dodatkowego zadania. Ponieważ nie mieliśmy pewności czy uda nam się zagospodarowanie kącika wewnątrz budynku, postanowiliśmy podjąć się dodatkowego przedsięwzięcia. Praca przy powstawaniu boiska szkolnego dała nam dużo satysfakcji i była doskonałą okazją do integracji nie tylko między uczniami, ale także między rodzicami i absolwentami. Ogródek szkolny z pięknymi kwiatkami i roślinkami jest ozdobą naszej szkoły, a ławeczki na pewno nie będą stały puste po lekcjach oraz w wakacje, bo będzie to miejsce naszych wspólnych spotkań.