DEBATA WYBORCZA
Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."
status:
zaakceptowana
ostatnia zmiana statusu:
2021-05-30 19:58
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:
W pierwszym tygodniu po rozpoczęciu roku szkolnego odbyło się zebranie, na którym podjęliśmy decyzję o zmianie dotychczasowych zasad wyborów. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że zorganizujemy debatę wyborczą, podczas której kandydaci będą mogli przedstawić swoje plany w związku z działalnością w Samorządzie Uczniowskim. Przygotowaliśmy plakaty informujące o terminie i sposobie przeprowadzenia debaty, które rozwiesiliśmy na gazetkach w każdej klasie oraz na szkolnym korytarzu. 5 uczniów zgłosiło się do opiekunów Samorządu Uczniowskiego, wyrażając chęć wzięcia udziału w debacie wyborczej. Termin debaty został wyznaczony na 11 września 2020 r. Biorąc pod uwagę obostrzenia sanitarne w związku z sytuacją epidemiologiczną, spotkanie odbyło się w dużej sali sportowej z udziałem dyrekcji, nauczycieli, uczniów klas 4-8 oraz przedstawicieli klas 1-3. W pierwszej części debaty kandydaci zaprezentowali swoje pomysły oraz program wyborczy, jaki chcieliby zrealizować podczas tegorocznej kadencji w Radzie Samorządu Uczniowskiego. Następnie rozpoczęła się druga część debaty, podczas której uczniowie oraz nauczyciele mogli zadawać pytania poszczególnym kandydatom, aby lepiej poznać ich poglądy w związku z pracą na rzecz całej społeczności szkolnej. Na zakończenie wszyscy kandydacie mieli możliwość podsumowania swoich wystąpień. Termin wyborów został ustalony na 16 września podczas godziny wychowawczej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną urna wyborcza została ustawiona na szkolnym korytarzu i uczniowie poszczególnych klas oddawali swoje głosy wrzucając do niej kartki z nazwiskami wybranych kandydatów. Następnie komisja przeliczyła głosy, po czym został sporządzony protokół. Komisja wyborcza ogłosiła na forum poszczególnych klas wyniki wyborów, przedstawiając nową Radę Samorządu Uczniowskiego.
Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:
W realizację przedsięwzięcia, byli zaangażowani przede wszystkim opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, pani Iwona Rzepka i pani Wiesława Juszczak, dyrekcja szkoły oraz uczniowie.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Pierwszy raz organizowaliśmy tego typu debatę, dlatego była to dla nas nowa sytuacją. Nie mieliśmy większych trudności w związku z organizacją tego przedsięwzięcia, ponieważ wszystko mieliśmy dokładnie zaplanowane wspólnie z opiekunami Samorządu Uczniowskiego oraz Panią Dyrektor. Musieliśmy dostosować organizację debaty do obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych, w związku z tym ograniczyliśmy liczbę uczniów z młodszych klas, z których udział wzięli przedstawiciele należący do samorządu klasowego.Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:
Uważamy, że największym sukcesem jest to, że udało nam się zrealizować debatę jeszcze podczas nauki stacjonarnej. Dzięki temu mieliśmy możliwość zorganizowania wydarzenia dla dużej części społeczności szkolnej. Każdy z obecnych uczniów oraz nauczycieli mógł wysłuchać programu wyborczego wszystkich kandydatów i zadać pytania, na które wszyscy otrzymali odpowiedzi. Ważne jest dla nas, że zmieniliśmy formę dotychczasowych wyborów, ponieważ dzięki debacie wszyscy uczniowie mogli lepiej poznać kandydatów, w związku z czym decyzja dotycząca wyboru RSU była zdecydowanie łatwiejsza. Podjęliśmy decyzję, że każdego roku wybory poprzedzone będą debatą wyborczą.
Wioleta Hutniczak
Mentor
Informacja zwrotna
30.05.2021 19:58
0
Brawa dla Was za zarganizowanie świetej debaty! Cieszę, że się udało Wam się ją zaorganizować na żywo oraz reklamować w formie plakatów! Fajnie, że podzieliliście debaty na dwie częściej - takiej w której kandydaci i kandydatki mogli opowiedzieć o swoich planach, jak i również odpowiadać na pytania. Zabrakło mi infromacji kto moderował debatę, więcj poproszę już o uzupełnienie tego w komentarzu.
Brakuje też opisania samych pomysłów i tego co powiedzieli kandydaci. Czy mogę poprosić o uzupełnienie?
Iwona Rzepka
huhuhu
12.06.2021 22:41
0
@Wioleta Hutniczak
Moderatorem debaty był uczeń klasy ósmej, biorący udział w projekcie, Szymon Pinciak. Został wybrany w wyniku głosowania uczniów. Pomysły kandydatów były bardzo różnorodne, m.in.: organizowanie tanecznych przerw, losowanie szczęśliwego numerka, dyskoteki z okazji Dnia Chłopca, Dnia Kobiet, Andrzejek, zabawa karnawałowa, wybory miss i misstera szkoły, udział w różnych akcjach charytatywnych, organizacja nocy filmowych i gier, spotkania z ciekawymi ludźmi, organizacja konkursów, skrzynka SU, do której wszyscy uczniowie mogą wrzucać swoje pomysły, pytania, wnioski, itp.Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kucharach Kościelnych