Zmiany w statucie szkoły

Podejmowanie decyzji: "1. Ważną dla społeczności szkolnej decyzję podejmujemy w procesie współdecydowania, zgodnie z kryteriami dobrego wspólnego podejmowania decyzji (opisane w Przewodniku).."

Dodano: 29.03.2021

Po analizie naszego statutu zauważyłyśmy, że nie wszystkie zagadnienia nam, uczniom, odpowiadają. Na godzinach wychowawczych uczniowie, szczególnie pełnoletni, często poruszali ze swoimi wychowawcami temat braku możliwości samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności i opuszczania terenu szkoły między lekcjami, właśnie przez pełnoletnie osoby. W dniu 12.11.2020r. odbyło się zebranie samorządu uczniowskiego, przyszli na nie przedstawiciele większości klas po wcześniejszym zgłoszeniu się do opiekunki SU.. W jego trakcie poruszone zostały kwestie dotyczące możliwości samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności przez uczniów pełnoletnich, opuszczania przez nich terenu szkoły w trakcie przerw i „okienek”. Po dyskusji w jakich sytuacjach możemy sami opuszczać teren szkoły, doszliśmy do naszego rozwiązania i jednogłośnie się zgodziliśmy. Pomysł został przedstawiony dyrekcji, która po spotkaniu z Radą Pedagogiczną uchwaliła zaproponowane przez nas zmiany. Dyrekcja powiadomiła uczniów przez ich wychowawców, kiedy nowy statut wszedł w życie.

W realizację wyzwania zaangażowani byli wszyscy uczniowie, byli reprezentowani na spotkaniu SU przez swoich gospodarzy klas lub innego wybranego przez nich reprezentanta, udział wzięli także nauczyciele oraz dyrekcja, która finalnie uchwaliła nasze zmiany.

Najtrudniejsza była komunikacja ze względu na ograniczenia wynikające, że odbywała się ona online oraz wybranie rozwiązania, które oprócz uczniów zadowoli też nauczycieli.

Za sukces uważamy to, że nareszcie pełnoletni uczniowie mogą bezkarnie wychodzić poza teren szkoły na przerwach. Udało nam się podjąć znaczącą decyzję wspólnie.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania