Nowy regulamin Samorządu Uczniowskiego

Wybory i kwestie formalne: "4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą."

Dodano: 19.12.2020

0

1

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Samorządu wraz z opiekunami spotkali się online na TEAMSie. Analizowaliśmy poprzedni regulamin. Został całkowicie zmieniony. Uczniowie mieli tydzień czasu na przygotowanie propozycji zmian. Podczas kolejnego spotkania regulamin został złożony w całość i zatwierdzony.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:

Rada Samorządu Uczniowskiego

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Stworzenie nowego regulaminu. Poprzedni był zupełnie nieaktualny.
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Udało nam się współpracować, co nie zawsze jest łatwe w obecnej sytuacji związanej z COVIDem.

Pliki dokumentujące realizację wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
25.12.2020 11:17

Witajcie,

dziękuję za opublikowanie relacji. Cieszę się, że w tak trudnym czasie wzięliście się za porządkowanie kwestii regulaminu działania waszego SU i doprowadziliście sprawę do końca. To fundament aktywności Waszej społeczności uczniowskiej i warto sprawić, by był na tyle solidny, że nie będziecie musieli do niego często wracać.

Tworzenie aktów prawnych jest niełatwym zadaniem, o czym wiem z własnego doświadczenia. W trakcie lektury Waszego regulaminu pojawiało mi się kilka pytań i kwestii. Zaprezentruję je poniżej z nadzieją, że zapoznacie się z nimi. Jeśli taka będzie Wasza wola, być może weźmiecie coś pod uwagę.

1. Czy kandydatów na Opiekuna SU musi być więcej niż 1?

Jeśli nie, może warto zastąpić w rozdziale III § 4 sformułowanie "Opiekuna SU wybiera Dyrektor Szkoły" bardziej pasującym "Opiekuna SU wyznacza Dyrektor Szkoły". Określenie "wybiera" wskazuje na to, że istnieje sytuacja umożliwiająca wybór tzn. będzie większa niż jeden liczba kandydatów.

Uwaga ogólna do kwestii powoływania Opiekuna SU:

Moim zdaniem bardzo istotne jest, by opiekun był osobą generalnie akceptowaną przez uczniów. Znam sytuacje, w których tak się nie stalo. Widziałem, że wyniknęło z tego następnie wiele problemów. Może zatem warto przewidzieć jakieś konsultacje Dyrektora Szkoły w tej kwestii z zainteresowanymi np. zasięganie opinii u Zarządu SU lub coś podobnego.

2. Czy członkowie SU nie mogą osobiście- kiedy to jest uzasadnione- wchodzić w relacje z Dyrekcją oraz Radą Pedagogiczną?

Jeśli mogą, to warto w par. 6c precyzyjniej napisać: "pośredniczenie w relacjach SU z dyrekcją oraz radą pedagogiczną w razie potrzeby".

Takie osobiste relacje przewiduje np. § 14:
"Przewodniczący SU:
[…]
b. reprezentuje SU wobec dyrekcji szkoły, rady pedagogicznej, rady rodziców oraz innych organizacji,
c. przedstawia uczniom, dyrekcji, radzie pedagogicznej, radzie rodziców plan pracy Zarządu SU oraz sprawozdanie końcowe z działalności SU".

3. Czy nie warto jednak przewidzieć możliwość powrotu do tradycyjnej formuły wyborów "na żywo" po ustaniu pandemii- tzn. z urnami wyborczymi, komisją itp.?

Nie sądzicie, że jest to barwne i usankcjonowane tradycją święto demokracji szkolnej i szkoda byłoby z niego raz na zawsze rezygnować?

4. W jaki sposób powoływani/wybierani są przewodniczący i wiceprzewodniczący Zarządu SU, o których mowa w § 13?

Brak na ten ważny temat jakiekolwiek rozstrzygnięcia.

5. Czym jest, skąd się bierze i jakie ma uprawnienia Rada Samorządów Klasowych, o której mowa w par. 14 i 17?

6. Jak rozumieć różnicę pomiędzy postanowieniem § 7 a § 18 co tego, jakie organy SU są wybieralne w Waszej szkole?

Par. 18:
Organy wybieralne Samorządu Uczniowskiego stanowią: Rada Samorządu Uczniowskiego oraz Opiekun Samorządu Uczniowskiego.

Par. 7:
Do wybieralnych organów SU należą:
1. Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
2. Rada Samorządu Uczniowskiego.

I na koniec: ponieważ nie użytkuję osobiście aplikacji FORMS, mogę mieć tylko nadzieję, że jesteście w 100% pewni, iż zapewnia ona powszechność, tajność i równość wyborów tzn., że nikt nie może oddać kilkukrotnie głosu, że nikt nie może podejrzeć kto w jaki sposób zagłosował oraz że każdy/a uczeń/uczennica ma w domu warunki do skorzystania z niej.

Z pozdrowieniami

mentor Janusz.