Wybory do władz SU
Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"
status:
zaakceptowana
ostatnia zmiana statusu:
2021-06-07 13:30
Kiedy odbyły się wybory?
28.09.2020 odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego.Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:
Wybory zostały przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi zasadami (powszechne, równe, z tajnym głosowaniem),
a także z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, co wynika z panującej pandemii.
Uczniowie i uczennice znali programy swoich kandydatów, gdyż wcześniej odbyła się kampania wyborcza.
Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Poza opiekunkami SU oraz kandydatami w realizację wyzwania były zaangażowane przewodnicząca i jej zastępca SU na rok szkolny 2019/2020.Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?
Sądzimy, że nowością i najtrudniejszym elementem w realizacji tego wyzwania było sprostanie sytuacji związanej z pandemią –
a mianowicie zachowanie zasad reżimu sanitarnego.
Jednak udało się!!! Jesteśmy z siebie dumni.
Tomasz Szczypkowski
Mentor
Informacja zwrotna
07.06.2021 13:30
0
Dziękuje bardzo za uzupełnienie relacji.
Czekałem na zamieszczenie przez Was ordynacji wyborczej, ponieważ nierzadko jej nie ma, a wybory przeprowadzane są na podstawie niepisanych reguł. Myślę, że jednym z fundamentów demokratycznego samorządu, powinny być spisane, powszechnie dostępne, a najlepiej znane zasady, według których wybieracie swoich przedstawicieli.
Lektura treści pozwala stwierdzić, że w Waszej szkole jak najbardziej możemy mówić o demokratycznym procesie wyborczym: Każdy uczeń ma prawo kandydować i nie jest ograniczony oceną z zachowania, ani żadnym inny kryterium zależnym od dorosłych – to bardzo ważne. W zamian osoba chcąca zostać przewodniczącym SU, musi zebrać 25 podpisy osób z min 3 różnych klas! Bardzo wspieramy takie rozwiązania!
Spodobał mi się pomysł Q&A, czyli umożliwienie uczniom zadawania pytań kandydatom za pomocą mediów internetowych. Zachęcam, żeby w przyszłym roku zorganizować debatę kandydatów- tzn. żeby wprowadzić element żywej dyskusji. Debatę można nawet z powodzeniem zorganizować online, o czym świadczą relacje innych zespołów biorących udział w programie.
Zaskakująco rzadko wybory do samorządu uczniowskiego trwają cały dzień, a uczniowie mają możliwość oddawania głosów w czasie przerw ( czyli bez presji udziału, która pojawia się jeśli cała klasa idzie zagłosować). Dlatego bardzo doceniam, że zdecydowaliście się na takie rozwiązanie.
Napisaliście, że największą trudnością było dla Was dostosowanie procesu wyborczego do ograniczeń związanych z pandemią. Chwilę później stwierdziliście, że sprostanie wymogom sanitarnym oraz przeprowadzenie wyborów w tych warunkach (kwarantanna kart do głosowania), uznajecie za swój sukces i powód do dumy. Podzielam Waszą radość i satysfakcję, szczególnie, że nie wszystkie szkoły zdążyły zorganizować wybory przed przejściem na nauczanie zdalne.
Pozdrawiam,
Tomasz