Przewodnik Szkoły Demokracji

Drodzy i Drogie,

mimo chłodnej aury grudniowej, nadchodzi coś specjalnego! Święta już blisko, więc mamy dla Was prezent! :) Już teraz tu na platformie w artykule (do pobrania poniżej i w materiałach "Przewodnik po programie Szkoła Demokracji" w ładnej oprawie graficznej i ze zdalnymi wyzwaniami!

Wcześniej otrzymaliście dostęp do treści Przewodnika, teraz chcemy wam przekazać go w wersji opracowanej graficznie. Mamy nadzieję, że spodoba się wam i ułatwi korzystanie z niego, a tym samym realizację wyzwań w programie oraz poszukiwanie materiałów.

Co znajdziecie w Przewodniku?

Po wstępie znajdziecie krótkie wyjaśnienie "Co to znaczy dobry samorząd uczniowski?". Dalsza część podzielona jest wg 5 obszarów Szkoły Demokracji: Wybory i kwestie formalne, Komunikacja i media, Działania uczniów i uczennic, Podejmowanie decyzji i Uczenie się i nauczanie. Każdy rozdział zawiera wskazówki do realizacji poszczególnych wyzwań, czyli sekcje:

- Na co warto zwrócić uwagę realizując wyzwanie?;

- Co napisać w relacji?;

- (przy wybranych) Gdzie znaleźć więcej informacji? - czyli materiały dodatkowe i pogłębiające zagadnienie lub pomocne w działaniu typu przewodniki, scenariusze, artykuły;

- (przy wybranych) Nasza propozycja, jak zrealizować wyzwanie zdalnie - czyli nasze pomysły na wersje online działania.

Dodatkowo po wyzwaniach w każdym obszarze znajdziecie przykłady dobrych praktyk, czyli inspirujących realizacji wyzwań - działania ze szkół z całej Polski z poprzednich edycji, gdzie możecie zobaczyć, jak zespoły wykonały dane wyzwanie krok po kroku i jakie były mocne strony ich działania.

Na końcu krótkie wskazówki, jak planować pracę.

Owocnej pracy z Przewodnikiem! Mamy nadzieję, że ułatwi waszą pracę i wesprze zmiany w waszych szkołach! Powodzenia!