Plan pracy w ramach projektu Szkoła Demokracji - Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Radzyminie

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 15.06.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO “Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia”.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

We wrześniu 2020 roku, jeszcze w trybie stacjonarnym przeprowadzimy wybory samorządu uczniowskiego. Oczywiście przy pełnym wsparciu Dyrekcji i z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego. Ponadto zamierzamy zaktualizować naszą ordynację wyborczą

Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
3. Organizujemy szkolną debatę angażującą przedstawicieli całej społeczności szkolnej (uczniów/nauczycieli/dyrekcji/pracowników/rodziców) na ważny dla nas temat.

Akcja na maj 2021. Spodziewając się nadmiernych form sprawdzania zeszytów po powrocie do szkoły uczniowie biorący udział w projekcie przeprowadzą przy wsparciu samorządu uczniowskiego akcję informacyjną przeciw sprawdzaniu zeszytów po powrocie do szkoły z nauczania zdalnego. Sporządzimy plakaty informacyjne, które rozkolportujemy w klasach, przekażemy je również nauczycielom. Na lekcjach wychowawczych uczniowie poruszą te kwestie z wychowawcami.

Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
4. Przeprowadzamy spotkanie on-line z ekspertem w formie webinarium lub telekonferencji.

Zadanie będziemy realizować w kilku miesiącach, od około lutego do końca maja. W tym roku w ramach aktywności uczniów i uczennic postawimy na serię prelekcji aby szerzyć wiedzę i uświadamiać swoich rówieśników czym jest i jak żyć ze spektrum autyzmu. Wesprze nas w tym zaprzyjaźniona fundacja Mary i Max, której wolontariuszką jest jedna z naszych uczennic. Planujemy aby sama akcja wyszła poza szkołę i prawdopodobnie w formie zdalnej "poszła w świat".

Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Realizowanie zadania zaczynamy już we wrześniu, po powrocie do szkoły kontynuujemy (czyli jakoś od maja do końca roku) Naszym celem na ten rok jest również stworzenie stałej siedziby Samorządu Uczniowskiego w reprezentatywnej, zabytkowej części budynku szkoły. Uzyskaliśmy już w tamtym roku zgodę Dyrekcji na zajęcie na stałe jednej z sal, przed okresem lockdownu rozpoczniemy inicjatywę urządzania sali jednak kontynuować ją będziemy po powrocie. Ponadto nasz samorząd przygotowuje coś specjalnego czyli mini studio nagraniowe do np. podkastów więc nasza przestrzeń w szkole rozszerzy się o kolejny pokój.

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
4. Organizujemy wsparcie w nauce dla koleżanek i kolegów z naszej szkoły (koleżeńskie korepetycje) lub dla nauczycieli i nauczycielek w nauczaniu zdalnym (nauka obsługi nowego narzędzia internetowego).

To zadanie również będzie realizowane przez cały rok, w miarę napływu chętnych uczniów. Zaczynamy we wrzesniu i kontynujemy do ostatniego chętnego ucznia :) Na kilku pierwszych spotkaniach samorządu uczniowskiego wykrystalizowała się koncepcja podziału samorządu na zespoły robocze i w ramach tej koncepcji powstał ds. samopomocy uczniowskiej w ramach, której uczniowie tworzą stałą listę korepetytorów i umożliwiają bezpośredni kontakt z nimi pozostałym uczniom. W trakcie pracy zdalnej nasi "korepetytorzy" odbyli wiele spotkań online, w ramach których służyli pomocą swoim kolegom i koleżankom mającym problemy z różnymi przedmiotami. Po powrocie do szkoły udało się już zrobić kilka indywidualnych i jedno grupowe spotkanie "korepetytorów" z uczniami.