Dzień dziecka- wizyta pisarza w szkole

Działania uczniów i uczennic: "3. Organizujemy dzień integracyjny lub noc integracyjną dla uczniów szkoły, podczas których każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia."

Dodano: 01.06.2021

Z okazji Dnia Dziecka naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać Pana Grzegorza Kasdepke. To najbardziej znany w Polsce pisarz, autor blisko 60 książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarz i scenarzysta. Warto podkreślić, że jest laureatem wielu nagród literackich, a jego niektóre książki zostały wyróżnione, nawet kilkakrotnie. Pisarz otrzymał także tytuł Ambasadora literatury i Autora Dziecięcej Radości, a w 2019 roku otrzymał tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu.  Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu autorskim. Podczas spotkania Pan Grzegorz Kasdepke najpierw został przedstawiony i zaprezentowano jego sylwetkę jako pisarza.

Podczas spotkania Grzegorz Kasdepke opowiedział dzieciom o tym w jaki sposób został pisarzem i skąd czerpie inspirację do swoich utworów. Autor zaprezentował kilka swoich książek, czytając ich fragmenty oraz zdradzając kulisy ich powstania. Opowiedział naszym uczniom również o tym jak dalej potoczą się losy bohaterów jego książek. Następnie dzieci wcieliły się w rolę dziennikarzy. Podczas wywiadu padło wiele zapytań spontanicznie sformułowanych przez zgromadzonych uczniów, na które Pan Grzegorz udzielał wyczerpujących i zaskakujących odpowiedzi. Każda z klas przygotowała dla pisarza niespodziankę w formie prezentacji multimedialnych. Pisarz mógł podziwiać swoje portrety namalowane przez najmłodszych uczniów oraz obejrzeć scenki ze swoich książek nakręcone specjalnie na przyjazd autora. Przedstawiciele klas podziękowali pisarzowi za wizytę wręczając portret namalowany przez Szymona z klasy 8. Pisarz bardzo się wzruszył i powiedział, że powiesi go w holu główmy w swoim domu. Pod koniec wizyty można było zakupić książkę Pana Grzegorza wraz z autografem.

W realizację wyzwania zaangażowane były przede wszystkim klasy z edukacji wczesnoszkolnej oraz ich wychowawczynie. Uczniowie przyłożyli się do zadań z realizacji filmów prezentowanych podczas spotkania z autorem. Przedstawiciele starszych klas mieli za zadanie sfotografować spotkanie oraz zadać pisarzowi kilka przygotowanych wcześniej pytań.

Mieliśmy trudności z zorganizowaniem spotkania i dograniem terminu wizyty ponieważ pisarz jest bardzo aktywnym człowiekiem. Na spotkanie czekaliśmy około 8 miesięcy

Za sukces uważamy zadowolenie naszych uczniów z wizyty pisarza oraz to, że bardzo spodobał się mu portret namalowany przez Szymona. Pisarz naprawdę się wzruszył.