Konferencja Praw Człowieka

Działania uczniów i uczennic: "4. Przeprowadzamy spotkanie on-line z ekspertem w formie webinarium lub telekonferencji."

Dodano: 31.05.2021

Po nowym roku zarząd samorządu zorganizował tematyczne spotkanie na którym omówiliśmy planowane wydarzenia na rok 2021. W skład naszego zarządu wchodzą dwaj radni Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, którzy zaproponowali zorganizowanie wydarzenia związanego z prawami człowieka, w nawiązaniu do protestów kobiet w kraju. Zaproponowane wydarzenie zostało poddane jawnemu głosowaniu. Wynik był jednogłośny, że organizujemy wydarzenie. Kolejnym etapem był podział ról. Jeden z naszych kolegów Iwo otrzymał zadanie polegające na cyklicznym udostępnianiu postów na samorządowym Facebooku na temat konferencji. Jedna z koleżanek Julia brała udział w spotkaniach roboczych, na których omawiano szczegóły dotyczące planu i zaproszonych gości. Rolą Julii było napisanie planu wydarzenia wraz z innymi członkami samorządu. Jedna z koleżanek Aniela była odpowiedzialna za wysłanie zaproszeń do trójmiejskich szkół. Wydarzenie odbyło się 8 marca, w szczególnym dniu dla kobiet. Konferencje o prawach człowieka otworzyła prezydent miasta gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Gościem honorowym konferencji była Agnieszka Holland. Na konferencji głos zabierali: przedstawicielka International, sędziowie i prawnicy oraz wykładowczynie z uniwersytetu wrocławskiego i gdańskiego, a także rzecznik praw ucznia. W załączeniu przesyłamy linki do: programu konferencji, pytania do gości konferencji i scenariusz konferencji.

Aniela, Iwo i Julia z zespołu projektowego. Igor Dorawa, Ranko Hoffmann, Natalia Kuzborska, Maciej Januszkiewicz, Martyna Ciecierska uczniowie spoza zespołu projektowego. Do naszego zespołu dołączyli nasi przyjaciele z Samorządu Uczniowskiego 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej oraz radnych z Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu.

Przygotowanie zaplecza technicznego, legislacyjnego. Ponadto wytypowanie uczestników biorących udział w konferencji. Jednakże największym wyzwaniem było zaproszenie gościa honorowego, Pani Agnieszki Holland.

Konferencja pt. Prawa Człowieka została skierowana do społeczności lokalnej, całego Trójmiasta. Udało nam się zaprosić gości z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, Amnesty International, sędziów Sądu Okręgowego, prawników, Rzecznika Praw Ucznia - ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Konferencje otworzyła pani Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz. Ponadto ogromnym sukcesem była wysoka oglądalność ponad 3 tysiące osób i satysfakcjonujące nas informacje zwrotne.