Turniej szachowy - Karski's Chess Cup

Działania uczniów i uczennic: "1. Przeprowadzamy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole, obejmującą wszystkich uczniów i uczennice, z wykorzystaniem metody innej niż ankieta. Wnioski przekładamy na konkretne działania, które umieszczamy w planie pracy."

Dodano: 30.05.2021

Dowodem na to, że wsłuchiwanie się w potrzeby uczniów jest ważne jest zorganizowany w kwietniu turniej szachowy online. Pomysł wyszedł z inicjatywy Dawida (członka naszej grupy projektowej), który sam jest zapalonym szachistą. W naszej szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne, w czasie których uczniowie mają możliwość nauki gry w szachy, wszelkich tricków oraz sposobów rozgrywek. Zajęcia te są prowadzone przez pana, który jest przedstawicielem Rudzkiego Koła Szachistów.

Po konsultacjach online (na TEAMS) zaplanowaliśmy cykl rozgrywek na platformie chess.com. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, a same rozgrywki zajęły 4 dni. W przypadku najmłodszych uczniów uzyskaliśmy ogromne wsparcie i zaangażowanie ze strony rodziców! Turniej, który nazwaliśmy Karski's Chess Cup (od nazwy naszego patrona) był niesamowitym wydarzeniem. Odbył się on osobno w klasach 1-3 i 4-7. Dzięki Radzie Rodziców zwycięzcy otrzymają nagrody i dyplomy na koniec roku szkolnego, gdy będziemy podsumowywać sukcesy II półrocza. Co więcej, pomysł zorganizowania kolejnego turnieju już się pojawił i wszyscy mamy nadzieję, że tym razem uda nam się zadziałać stacjonarnie. Dawid zasugerował nawet, by zaangażować w to wydarzenie chętnych z innych szkół w naszym mieście. To się może udać :)

Poza zespołem projektowym w realizację tego zadania zaangażowana jest cała społeczność uczniowska, ale.... również ich Rodzice, którzy nie tylko kibicowali swoim dzieciom, ale także pomagali w tworzeniu kont online i przesyłali na bieżąco wyniki rozgrywek.

Na pewno uczciwe rozpisanie turnieju, by faktycznie wygrali najlepsi.

Ogromne zainetersowanie oraz fakt, że w całą akcję z turniejem szachowym zaangażowani byli rodzice.

18.06.2021 09:22

Drodzy,

Dziękuję bardzo za zamieszczenie tej relacji i przepraszam, że dopiero teraz się do niej odniosę w sposób szczegółowy.

Chciałbym zwrócić uwagę na sposób, w jaki zostało zrealizowane wyzwanie, ponieważ nieznacznie odbiega od kierunku, który staramy się jako CEO promować, a który wydaje mi się również bardzo wartościowy.

Generalnie zachęcamy Was przede wszystkim do tego, aby dzięki badaniu potrzeb i zainteresowań podejmować działania, które będą na nie odpowiadały tzn. jeśli 30 osób pasjonuje się kinem, to organizujemy np. klub filmowy itp. Czyli zachęcamy do wychodzenia naprzeciw zainteresowaniom i potrzebom uczniów, które w sposób ilościowy istotnie się wyróżniają. W przypadku Karski’s Chees cup mam wrażenie, że było jednak nieco inaczej.

W tym działaniu dużą rolę odegrał Dawid jako pomysłodawca i inicjator. Czyli impuls do działania wyszedł od jednostki. I Wy jako samorząd wsparliście tę inicjatywę. Moim zdaniem to niesamowicie ważne oblicze dobrego samorządu uczniowskiego – jako akceleratora i katalizatora pomysłów uczniowskich. Jest to dopełnienie funkcji samorządu słuchającego, który planuje działania na podstawie kryterium ilościowego. Co z resztą odpowiada podstawowym zasadom demokracji, gdzie jedna z nich stanowi o rządach większości, a druga równie ważna o poszanowaniu mniejszości.

Byłoby idealnie jeśli jako samorząd będziecie inicjować działania odpowiadające potrzebom i zainteresowaniom największej liczby osób, ale także wesprzecie oddolne inicjatywy niekoniecznie najbardziej popularne. Choć jak pokazał turniej szachowy, zainteresowanie przerosło Wasze najśmielsze oczekiwania.

Kolejną mocną stroną było przeprowadzenie konsultacji z zainteresowanymi przy wyborze platformy, dzięki czemu zaprosiliście więcej osób do współdziałania. Trzon całego wyzwania, to oczywiście największy sukces. Integracja, integracja i jeszcze raz integracja. Wspaniale, że zdobyliście wsparcie rodziców. Dzięki nim można było przygotować nagrody dla zwycięzców, ale dla mnie sam fakt współpracy ma olbrzymią wartość, bo otwiera kolejne możliwości na przyszłość.

A propos przyszłości, napisaliście że zamierzacie organizować turniej szachowy cyklicznie, byłoby super, gdyby udało Wam się rozszerzyć inicjatywę na inne szkoły – kategoria open 

Gratuluję wspaniałej inicjatywy, w której pokazaliście się jako samorząd wspierający i angażujący do działania, czego efektem była integracja całej szkoły, a także rodziców. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć Wam kolejnych tego typu działań i sukcesów.

Pozdrawiam,
Tomasz