Projektowanie kącika szkolnego "chill room" dostępnego dla uczniów naszej szkoły w celu nauki oraz odpoczynku

Podejmowanie decyzji: "2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież)."

Dodano: 19.05.2021

Podczas przeprowadzania rozmów oraz ankiet pośród uczniów naszej szkoły zauważyłyśmy, że wiele osób chciałoby mieć w szkole wydzieloną strefę, w której mogliby na spokojnie się pouczyć lub odpocząć w czasie okienek czy też dłuższych przerw. W związku z tym zdecydowałyśmy się zakomunikować tę kwestię dyrekcji szkoły i rozpocząć proces planowania pokoju dedykowanego dla uczniów naszej placówki. Z uwagi na duże wsparcie ze strony szkoły mogłyśmy upewnić się, że tworzona przez nas strefa będzie dostosowana do potrzeb wszystkich uczniów.

Poza zespołem projektowym w realizacji zadania czynny udział brali również uczniowie naszej placówki, którzy odegrali znaczącą rolę w procesie projektowania strefy odpoczynku i cichej nauki. Aby ułatwić proces podjęcia tej decyzji uczniowie byli zachęceni do podzielenia się opinią, na temat tego co powinno się znajdować w strefie odpoczynku, poprzez udział w ankiecie. Formą, która również pozwoliła uczniom na zaangażowanie w projekt była dyskusja poprowadzona na forum klasy podczas godziny wychowawczej. O ostatecznej decyzji na temat tego co powinno znajdować się w takowej strefie zadecydowała największa ilość głosów na dany przedmiot. Co więcej, w wyzwanie zaangażowani byli również Dyrektor szkoły oraz Koordynatorka SU, którzy analizowali wskazane przez uczniów pomysły i dostosowywali je do budżetu przeznaczonego na realizację wyzwania.

Najtrudniejszym aspektem w realizacji wyzwania, było zamknięcie szkoły, które nastąpiło w wyniku pandemii COVID-19. Wszyscy uczniowie przeszli na zdalne nauczanie tuż po tym jak otrzymaliśmy dokładny projekt tego jak ma wyglądać strefa odpoczynku.

Uważamy, że największym sukcesem naszego wyzwania było dostosowanie projektu do potrzeb wszystkich uczniów. Projekt zawiera zarówno strefę do cichej nauki jak i odpoczynku, co było bardzo ważnym aspektem dla uczniów naszej szkoły.