ZROZUMIEĆ SIEBIE NAWZAJEM

  • WYBITNA RELACJA

Komunikacja i media: "3. Organizujemy szkolną debatę angażującą przedstawicieli całej społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, dyrekcji, pracowników, rodziców) na ważny dla nas temat."

Dodano: 14.05.2021

0

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Realizacja wyzwania przebiegała w ciągu 2miesięcy i składała się z kilku etapów:

  1. Przeprowadzenie ankiety dotyczącej potrzeb dziewczyn.
  2. Zebranie pomysłów - wybór debaty dotyczącej wspólnego rozumienia definicji przemocy w naszej placówce. Pomysł debaty wziął się po jednym z szkoleń Szkoły Demokracji "Debata Oxfordzka". U
  3. Wyznaczenie osób odpowiedzialnych za prowadzenie i realizacje poszczególnych zadań. Wyznaczenie terminu. Zaprosiliśmy prowadzących z zewnątrz z powodu obiektywnego dojścia do porozumienia, zapobiegnięciu konfliktów i niedogadania się.
  4. Zaproszenie całej społeczności do udziału w debacie.
  5. Podjęcie tematu i dyskusje w grupach w celu przygotowania się do debaty.
  6. Debata odbyła się 13 maja 2021 o godzinie 12:00 trwała 3 godziny.


Debata zaowocowała stworzeniem w każdej grupie zobowiązań, które zostały podpisane przez poszczególnych członków grup. (zdjęcia zobowiązań w załączeniu)

Nasz Dyrektor Pan Tomek w ten sposób opisał nasze działanie: "Rzecz niesłychana stała się dzisiaj w naszym Ośrodku. Gadaliśmy o definicji pojęcia "przemoc". Gadaliśmy kilka godzin pod czujnym okiem Ani Dzięgiel i Tomka Wojtasika z ROM-E Metis z Katowic (nasza opiekuńcza firma doskonaląca). Inspiracją do debaty była potrzeba dziewcząt z Samorządu Wychowanek, by uwspólnić i dookreślić, co jest przemocą, a co jest nadużywaniem tego pojęcia. Niby nic nowego, niby nic wielkiego, ale jednak Wielkie i Nowe. Debatowali wszyscy mieszkańcy i pracownicy Ośrodka podzieleni na zespoły robocze. Debatowaliśmy z takim zaangażowaniem i uczciwością na jakie dzisiaj było nas stać. I wiecie co? Poczucie bezpieczeństwa, akceptacja, zaufanie to coś, czego wszyscy od siebie oczekujemy, wszyscy tego chcemy. A czy jesteśmy w stanie to dać? Czas pokaże. Całość zakończyliśmy podpisaniem zobowiązań-deklaracji, które w oryginałach zawisną na naszym korytarzu i zawsze będzie się można do nich odwołać. Mimo wielu, moim zdanie trudnych informacji, informacji ze strony dziewcząt do dorosłych, jest baza do zmiany.

PS.

Korzystając z roli pisarza samozwańca piszę: Dziewczęta Drogie, bardzo Wam dziękuję za uczciwość i zaangażowanie. Szacun Wielki, kłaniam się nisko."

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?

W debacie brali udział wszyscy członkowie naszej społeczności, czyli wszystkie wychowanki, nauczyciele, wychowawcy, kierownictwo, zespół psycho-pedagogiczny oraz zaproszeni prowadzący.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Przekładania daty odbycia się debaty przez zachorowania na koronawirusa..

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Naszym największym sukcesem było wypracowanie kompromisu. Ustalenie wspólnego pojęcia przemocy. Podpisanie wspólnych zobowiązań.

Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://www.facebook.com/mowradzionkowpl/

Podobało Ci się

Komentarze