Baza wiedzy dla nauczycieli - "Co nas motywuje!" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach

Uczenie się i nauczanie: "2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym, co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 10.05.2021

Nasze wyzwanie polegało na dowiedzeniu się co uczniów naszej szkoły motywuje. Zdecydowaliśmy się na przygotowanie i przeprowadzenie ankiety. W klasach 4-8 udało się nam zorganizować lekcje o motywacji, która była wprowadzeniem do naszej sondy. Sama ankieta była dziełem naszej koleżanki z zespołu, która podjęła się jej stworzenia. Ankieta powstała w aplikacji Formularze Google.

Na podstawie wyników przeprowadzonego badania stworzyliśmy dokument - "Co nas motywuje!" Zapisaliśmy w nim propozycje konkretnych działań, które mogą sprawić, że lekcja będzie ciekawsza dla uczniów. Nasze opiekunka znalazła dodatkowo wykład dr hab. Jacka Pyżalskiego z III Międzynarodowego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki, zatytułowany "Kilkanaście małych sposobów na motywację ucznia". Link do tego wykładu został przekazany nauczycielom jako inspiracja do wprowadzania uczniów w stan zaciekawienia poprzez ciekawy pomysł na początek lekcji.

Organizatorami tego wyzwania była nasza grupa ze szkoły demokracji wraz z pedagogiem szkolnym. Pedagog szkolny przygotował i przeprowadził lekcje o motywacji dla każdej klasy 4-8. Przekazał także link do naszej ankiety.

W realizacji tego wyzwania najtrudniejszą rzeczą było zaangażowanie uczniów, aby wypełnili ankietę. Nie wszyscy odesłali nam ankietę. Niektóre odpowiedzi w ankietach np. “nie wiem” nas nie satysfakcjonowały, ponieważ nie mogliśmy wyciągnąć wniosków z takich wpisów.

Naszym sukcesem w realizacji tego wyzwania jest to, że wielu uczniów wypełniło naszą ankietę i dzięki temu dowiedzieliśmy się bardzo dużo rzeczy o motywacji. Teraz wyniki ankiety i wnioski z odpowiedzi uczniów przekażemy nauczycielom. Mamy nadzieję, że dzięki temu lekcje w naszej szkole staną się ciekawsze i bardziej motywujące do nauki.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania