Nasze miejsce - kącik rekreacji i wypoczynku.

Podejmowanie decyzji: "2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież)."

Dodano: 10.05.2021

W naszej szkole SU nie ma swojej stałej przestrzeni oprócz gazetki ściennej obok salki rewalidacyjnej nr 29. W łaśnie w tej salce za pozwoleniem pani Iwony - opiekuna SU zbierały się władze SU, aby omówić swoje działania. Jeszcze w październiku przed pójściem na edukację zdalną chcieliśmy, aby do dyspozycji wszystkich uczniów była wydzielona przestrzeń w szkole. W związku z tym jeszcze w październiku na spotkaniu pani dyrektor, opiekunów SU i nas , przedyskutowaliśmy propozycję wydzielenia przestrzeni dla uczniów. Przejście na edukację zdalną odsunęło realizację tego pomysłu, ale powróciło na na spotkaniach zdalnych -na Teamsach w poniedziałki. Powstał pomysł, aby decyzję w sprawie przeorganizowania wybrane miejsce naszej szkoły, w strefę komfortu oraz miejsce wypoczynku podjęli wszyscy uczniowie. Postanowiliśmy zrobić krótką ankietę, aby dokładniej przyjrzeć się ich zdaniom i pomysłom oraz zbadać ich potrzeby. Wyniki ankiety przedstawimy poniżej. Pierwsze pytanie naszej ankiety dotyczyło miejsca, w którym mógłby się znaleźć nasz kącik wypoczynku. Przedstawiliśmy uczniom dwa warianty. Pierwszy z nich to fragment korytarza, a drugi to wnęka na piętrze - właśnie naprzeciwko salki 29.. Zdecydowanie wygrała opcja nr 2. Zagłosowało na nią aż 72,5%. Tematem drugiego pytania było wyposażenie, jakie mogłoby się znaleźć w naszym kąciku. Odpowiedzi uczestników ankiety były bardzo różne, lecz największym zainteresowaniem cieszyły się wygodne kanapy, pufy, stoliki, krzesełka oraz kwiaty i rośliny, które sprawiłyby, że to miejsce stałoby się jeszcze bardziej przytulne. Wyniki naszej ankiety pokazały, że spora ilość osób jest zainteresowana poruszanym tematem. Klamka zapadła - decyzja została wspólnie podjęta.Organizacja „Naszego miejsca - kącika rekreacji i wypoczynku” będzie miała miejsce po powrocie do szkoły, ponieważ chcemy, aby wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich klas.

W realizację wyzwania zaangażowane były następujące osoby: Pani Dyrektor, Opiekunowie SU, władze SU, pan konserwator oraz niezawodna grupa z zespołu Szkoła Demokracji

Pandemia Covid -19, spowodowała zablokowanie jakichkolwiek działań - problemem są środki finansowe na zakup potrzebnego wyposażenia lecz nie poddajemy się. Nadal szukamy sponsorów i możliwości zorganizowania naszej strefy odpoczynku, aby ruszyć pełną parą po powrocie do szkoły. Na potrzeby SU nie udało się nam wygospodarować większego miejsca.

Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji udało nam się podjąć wspólną decyzję - odpowiadając w ten sposób pozytywnie na potrzeby uczniów. Wspólna odpowiedzialność za wybór „Naszego miejsa - kącika rekreacji i wypoczynku” sprawdziła się, gdyż uczniowie aktywnie włączyli się w podejmowanie decyzji, przedstawiając swoje pomysły, które spełniają ich oczekiwania.