Jak nas oceniają? Wiemy, czy nie?

Uczenie się i nauczanie: "1. Badamy, czy uczniowie i uczennice rozumieją, za co i jak są oceniani na lekcjach. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 10.05.2021

Po dyskusji zespołu realizującego zadania Szkoły Demokracji - uczniowie zdecydowali, że najbardziej ich dotykającym problemem aktualnie jest kwestia świadomości oceniania (ich wagi, zasad przyznawania, i świadomości, jak można je poprawiać).

Podzielono zadania, Szymon wraz z koleżankami przygotował formularz w google form - i formularz został rozesłany do nauczycieli i wychowawców z prośbą o jego upublicznienie - oraz zebranie wyników. Uczniowie zostali poinformowani o powodach badania i tym, co ma przynieść. Ponieważ formularz został rozesłany w kwietniu, trwa jeszcze proces jego zbierania i analiza wniosków.

Po dokonaniu analizy, samorząd uczniowski szkoły z przedstawicielem - opiekunem samorządu - zaprezentuje wyniki Radzie Pedagogicznej - i otrzyma możliwość postawienia własnych wniosków - dla dyskusji Rady Pedagogicznej i ewentualnych zmian w statucie szkoły lub postawach nauczycielskich.

Samorząd Uczniowski - z przewodniczącym projektu uczniem Szymonem

Opiekunowie projektu - pani Dorota i pan Radek

grupa 12 przedstawicieli samorządów klas

Najtrudniejsza była korelacja działań wszystkich osób, wobec znacznej liczny egzaminów próbnych - udało się jednak zebrać propozycje pytań do ankiety, podjąć starania standaryzacji, upublicznić formularz. Dużą trudność sprawiło też planowanie dalszych działań i wybór przedstawicieli SU do przedstawienia w sposób "bezpieczny" wyników Radzie Pedagogicznych - znalezienie chętnego nie było łatwe.

Największym sukcesem już teraz było upublicznienie i rozesłanie formularza ankiety. Wybór przedstawiciela do spotkania z Radą Pedagogiczną. Po zebraniu wyników zostaną one opracowane i wierzymy, że wyniki posłużą poprawieniu tego aspektu dydaktyki w naszej szkole.