Bank pomysłów uczniów SP w Zamieniu

Działania uczniów i uczennic: "1. Przeprowadzamy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole, obejmującą wszystkich uczniów i uczennice, z wykorzystaniem metody innej niż ankieta. Wnioski przekładamy na konkretne działania, które umieszczamy w planie pracy."

Dodano: 10.05.2021

W lutym podjęłyśmy decyzję o stworzeniu przestrzeni do pozyskiwania pomysłów i życzeń pochodzących od uczniów naszej szkoły. Chciałyśmy poznać o czym marzą nasi koledzy, a jednocześnie poprawić współpracę ze społecznością szkolną. Niestety trwająca pandemia uniemożliwiła nam stworzenia fizycznej skrzynki, do której nasi koledzy mogliby wrzucać kartki ze swoimi pomysłami. Padła więc propozycja stworzenia skrzynki wirtualnej, do której każdy uczeń naszej szkoły miałby dostęp. Wykorzystując narzędzie, jakim jest PADLET stworzyłyśmy więc Bank Pomysłów. Padlet jest wirtualną tablicą. Głównym jej zadaniem możliwość gromadzenia w jednym miejscu materiałów, w naszym przypadku były to pomysły i propozycje do polepszenia funkcjonowania naszej szkoły. Zamieszczając link https://padlet.com/su_zamienie/6uodzl4ca5g9htr0 w zakładce Samorządu Uczniowskiego na stronie internetowej oraz na fb szkoły, każdy uczeń przez ponad miesiąc miał możliwość podzielić się swoim pomysłem. Tablica jest nadal aktywna, a Natalia na bieżąco zatwierdza pomysły kolegów. Pojawiło się wiele propozycji w różnych dziedzinach. Nasze oczekiwania zostały spełnione. Mogłyśmy przystąpić do realizacji marzeń i propozycji naszych rówieśników. Jednak chcąc zapoznać z naszymi pomysłami panią dyrektor, nauczycieli i radę rodziców opiekun SU przesłał informację w postaci listu zamieszczonego w dzienniku elektronicznym. W chwili obecnej realizujemy kolejne pomysły, niektóre z nich są dla nas dużym wyzwaniem i zostaną uwzględnione w palnie pracy na przyszły rok szkolny.

W działania była zaangażowana pani od informatyki, która zapoznawała uczniów z zasadą działania aplikacji Padlet, wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy poznali narzędzie, choć na chwilę obecną tylko niektórzy zdecydowali się wpisać swój pomysł. Padlet jest narzędziem, w którym uczniowie mogą składać anonimowe wpisy, w związku z tym najwięcej pracy włożyła nasza koleżanka Natalia, która na bieżąco akceptowała pojawiające się pomysły i w ten sposób wstępnie eliminowała ewentualne nieodpowiednie wpisy.

Niestety, początkowo nasi koledzy, nie byli aktywni we wpisywaniu propozycji pomysłów. Jednak poprosiłyśmy nauczyciela informatyki o zaprezentowanie uczniom aplikacji podczas lekcji. Jak się okazało uczniowie nie znali narzędzia i dlatego początkowo nie wpisywali swoich propozycji.

Pojawiło się wiele ciekawych propozycji z wielu dziedzin. Jesteśmy pewne, że część propozycji jest możliwych do realizacji. Na chwilę obecną udało nam się zorganizować spotkanie z panem Arturem Markiewiczem - ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa i kariery IT - pomysł zaczerpnięty z Banku Pomysłów.