Organizujemy Dzień Europejski

• WYBITNA RELACJA

Działania uczniów i uczennic: "3. Organizujemy dzień integracyjny lub noc integracyjną dla uczniów szkoły, podczas których każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia."

Dodano: 09.05.2021

Naszym wyzwaniem w ramach Działania uczniów i uczennic było zorganizowanie Dnia Europejskiego. W momencie planowania tej imprezy liczyliśmy na to, że odbędzie się ona w formie stacjonarnej. Niestety i to wydarzenie musiało odbyć się online.

Postanowiliśmy, że w realizację tego przedsięwzięcia powinniśmy włączyć wszystkie klasy już na etapie jego planowania. Nie chcieliśmy zlecać zadań klasom, tylko woleliśmy, żeby pewne rzeczy były wynikiem wspólnych ustaleń. W tym celu poprosiliśmy o zorganizowanie spotkania Samorządu Uczniowskiego, na którym byliby obecni przedstawiciele wszystkich klas. Uczniowie wcześniej też mieli sprawę Dnia Europejskiego przedyskutować w swoich klasach, na godzinach wychowawczych. Okazało się, że nasi rówieśnicy są chętni do działania, mają wiele pomysłów i cieszą się na wspólne integrujące klasy przedsięwzięcie.

Na spotkaniu Samorządu Uczniowskiego stworzyliśmy plan działania. Uczniowie zaproponowali, że przygotują w swoich klasach takie reklamy konkretnego kraju europejskiego. Wspólnie ustaliliśmy, że forma wykonania tych prac ma być zależna od samych uczniów, mogli wykonać film, grafikę, prezentację, kolaż, ulotkę informacyjną i inne. Zamysł był taki, by w tych pracach wzięło udział jak najwięcej osób z poszczególnych klas.

Inną kwestią, nad którą debatowaliśmy na spotkaniu, było to jak połączyć prace klas w jedną całość. Tu pojawił się pomysł, by stworzyć wspólnego międzyklasowego padleta lub prezentację w aplikacji genially, która zostanie udostępniona na stronie internetowej szkoły właśnie 9 maja.

Uczniowie raczej niechętnie zareagowali na pomysł oceniania prac poszczególnych klas. Stwierdzili, że to wprowadzi element niezdrowej rywalizacji i będzie sprzeczny z ideą samego święta „Dnia Europy”, czyli integracji poprzez wspólne działanie. Dlatego zrezygnowaliśmy z tego punktu naszego wcześniejszego planu.

Do dnia 6 maja dostaliśmy prace od wszystkich klas. Następnie zebraliśmy je we wspólną prezentację genially, która została udostępniona na stronie internetowej naszej szkoły w Dzień Europy (9 maja). W ciągu kolejnego tygodnia (10- 14 maja) uczniowie na lekcjach wychowawczych będą zapoznawać się z pracami swoich rówieśników na lekcjach wychowawczych.

W prace nad realizacją tego wyzwania zaangażowane były osoby z wszystkich klas IV-VIII wraz z wychowawcami.

Pewnym utrudnieniem w realizacji tego wyzwania było to, że musieliśmy zdać się na innych. Prawie do samego końca nie byliśmy pewni, czy wszystkie klasy wywiążą się ze swoich zadań, a od tego zależało powodzenie przedsięwzięcia.

Sukcesem było to, że wszystkie klasy IV - VIII z naszej szkoły zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Nawet klasy ósme które z racji bliskości egzaminu ósmoklasisty prosiły o zwolnienie z realizacji tego zadania, ostatecznie przygotowały pocztówki VIIIA z Włoch a VIIIB z Portugalii.