Fundusz Uczniowski

• WYBITNA RELACJA

Podejmowanie decyzji: "4. Organizujemy w naszej szkole budżet partycypacyjny. Kwota, o której przeznaczeniu decydują uczniowie i uczennice, jest nie mniejsza niż 1500 zł."

Dodano: 09.05.2021

1. Spotkanie SU, przedstawicieli Rady Rodziców i Dyrekcji Szkoły odbyło się w lutym 2021. Podjęto wówczas decyzję o utworzeniu Funduszu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/2021 w kwocie 1500 zł
  2. Następnie przygotowaliśmy dokumenty: Regulamin, harmonogram i wzór formularza projektowego. Dokumenty były omawiane z mentorem programu podczas spotkania on-line.
  3. Kolejnym etapem było ogłoszenie konkursu (koniec marca 2021) i poinformowanie uczniów o wydarzeniu. Uczniowie przygotowali plakat, prezentację oraz odbyły się prelekcje on-line uczestników Szkoły Demokracji w każdej klasie od IV - VIII na temat funduszu. Ogłoszenie pojawiło się również w audycji radia "Szkolna Planeta"
  4. Każdy uczeń klas IV - VIII mógł przygotować projekt (samodzielnie lub w zespole)
  5. Zgłoszone projekty były przedmiotem weryfikacji wstępnej pod kątem spełniania kryteriów formalnych. W składzie Komisji znaleźli się: 3 uczniów, jeden rodzic, jeden nauczyciel i dyrektor.
  6. Spośród 8 projektów 5 przeszło weryfikację formalną i zostało poddane głosowaniu uczniów
  7. Następnie udostępniliśmy informacje o projektach, na które mogli głosować uczniowie na stronie Szkoły i w audycji radia.
  8. Głosowanie odbyło się poprzez dziennik elektroniczny Librus - anonimowa ankieta była skierowana do wszystkich uczniów klas IV - VIII.
  9. Głosowało 76 uczniów (51% uprawnionych), zwyciężył projekt" paletowe siedzenia i stoliki" z wynikiem 32 głosów.

W realizację przedsięwzięcia oprócz zespołu projektowego byli zaangażowani: Rada Rodziców, Dyrektor Szkoły, uczniowie zgłaszający projekty oraz rodzice, którzy wspierali uczniów podczas przygotowywania projektów (szczególnie w młodszych klasach).

Najtrudniejszym momentem realizacji zadania było dopięcie harmonogramu ze względu na bardzo mały czas przeznaczony na realizację działania. Najtrudniej było nam dotrzeć z informacją do uczniów w czasie edukacji zdalnej. Bardzo pomocne były prelekcje na godzinach wychowawczych, które prowadzili uczniowie z zespołu projektowego. Pojawił się plakat na stronie internetowej szkoły oraz informacja w audycji radia Szkolna Planeta.

Uważamy, że największym sukcesem było aż 8 zgłoszonych projektów jak na naszą małą szkołę i biorąc pod uwagę bardzo krótki czas realizacji działania. To nas umocniło w przekonaniu, że Fundusz Uczniowski był bardzo dobrym pomysłem i z pewnością będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania