Nietypowe wybory do SU Sobieskiego

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 09.05.2021

Kiedy odbyły się wybory?
22-23 kwietnia 2021 r.

·      Zebranie  przedstawicieli  zespołu Szkoły Demokracji wraz z opiekunem SU i dwoma nauczycielami obsługującymi strony internetowe LO, sieci szkole itp. celem wybrania najlepszego  i najbezpieczniejszego miejsca do przeprowadzenia wyborów w formie online. Uczniowie przedstawiali procedury związane z wyborami i ich oczekiwania co do wyglądu takich wyborów, a nauczyciele przedstawiali propozycje odpowiadające oczekiwaniom uczniów

·       Wybór miejsca – platforma Classroom  i podłączony formularz gogle

·      Ogłoszenie wyborów do SU ( termin wyborów, termin zgłaszania kandydatur) Uczniowie otrzymali informację

- drogą Librus od opiekuna SU

- wychowawców

- informacje zostały opublikowane na Instagramie, Facebooku, stronie internetowej LO

·      zbieranie kandydatur

·      Opublikowanie kandydatur w szkolnych mediach społecznościowych ( Instagram, Facebook) oraz na stronie szkoły

·      Testy przeprowadzane przez informatyka LO na wybranych 4 klasach z fikcyjnymi kandydatami celem sprawdzenia wszystkich zabezpieczeń , logowania tylko 1 raz do głosowania itp.

·      Wybory do Samorządu Uczniowskiego na platformie Classroom 22-23 kwietnia 2021 r.

·      Ogłoszenie wyników wyborów w szkolnych mediach społecznościowych ( Instagram https://www.instagram.com/lo_nr_i_olawa/ i Facebook https://www.facebook.com/LOOlawa ) i na stronie www.lo.olawa.pl

opiekun SU, informatyk LO, nauczyciel administrujący siecią LO

Najtrudniejszy był wybór miejsca, w którym odbędą się wybory w formie online i zapewnienie zasad bezpieczeństwa, tego aby nikt nie zagłosował 2 razy, aby zagłosowali tylko uczniowie naszej szkoły i aby wszystko przebiegło zgodnie z zasadami demokratycznych wyborów oraz zasadami wyborów w naszym Liceum. Przy wyborach tradycyjnych uczniowie podpisują się na liście przy odbiorze karty, tutaj nie było takiej możliwości, więc szukaliśmy rozwiązania. Padło na domenę LO, gdzie uczeń logował się ze swojego konta, co było niejako potwierdzeniem oddania głosu ( odbioru karty). Wybory oczywiście były anonimowe, widoczne było tylko "pobranie formularza" 1 raz.

Obawialiśmy się również tego, że będzie mała frekwencja. W szkole to jednak inaczej, uczniowie żyją wyborami, odczuwa się tę atmosferę. Nie byliśmy pewni jak będzie w formie online. W rezultacie frekwencja była nieco niższa niż przy wyborach stacjonarnych, ale na szczęście tylko nieco :)

Wybory przebiegły bez żadnych zakłóceń, sprawnie i szybko, nie odnotowano żadnych nieprawidłowości

Pliki dokumentujące realizację wyzwania: