Szkolne webinarium z ekspertem w sprawie doradztwa zawodowego.

Działania uczniów i uczennic: "4. Przeprowadzamy spotkanie on-line z ekspertem w formie webinarium lub telekonferencji."

Dodano: 05.05.2021

Aby przeprowadzić spotkanie online z ekspertką do spraw doradztwa zawodowego pracującą w naszej szkole użyłyśmy komunikatora Google Meet. Uczniowie klas starszych na spotkaniu zostali poinformowani o tym, że jedynymi osobami odpowiedzialnymi za ich życie, są oni sami, dlatego decyzja dotycząca wyboru dalszej szkoły powinna być dobrze przemyślana i podjęta samodzielnie, w zgodzie z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, ponieważ będzie ona rzutować na nasze dalsze ich życie. Wspólnie uzupełniliśmy ankietę, na temat tego, jakie mamy oczekiwania wobec swojej przyszłej pracy tak, abyśmy byli z niej zadowoleni i tak, aby ona nas satysfakcjonowała. Uczestnicy spotkania starali się jak najlepiej wykorzystać czas, angażowali się w nie poprzez odpowiadanie na pytania, udział w ankiecie, a także dyskusje.

Dodatkową osobą spoza zespołu projektowego, zaangażowaną w realizację wyzwania była Pani Beata W., nauczyciel doradztwa zawodowego w klasach starszych. Wytłumaczyła nam ona, że powinnyśmy samodzielnie decydować o dalszej edukacji, w tym przypadku o wyborze szkoły, a nie ulegać wpływom znajomych, ponieważ to będzie miało wpływ na nasze dalsze życie. Wspólnie rozwiązywałyśmy quiz, w którym wpisywaliśmy jakie warunki chcielibyśmy mieć w przyszłości w pracy abyśmy byli z niej zadowoleni.

Najtrudniejszym w realizacji zadania były warunki podczas panującej pandemii i związane z nią ograniczenia. Nie mogliśmy się spotkać twarzą w twarz by wspólnie posłuchać i omówić propozycję naszych dalszych pomysłów na przyszłość. Mogłyśmy się komunikować tylko przez portal społecznościowy jednak to nie to samo co wspólna burza mózgów na żywo.

Uważamy, że sukcesem w realizacji tego wyzwania było przeprowadzenie spotkania za pośrednictwem komunikatora Meet z panią, która wytłumaczyła nam, że my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i za to jak ono się potoczy. Drugim sukcesem było dla nas również zaangażowanie uczniów podczas tego spotkania, ponieważ chętnie odpowiadali i rozmawiali z panią prowadzącą, a także uzupełnili ankietę dotyczącą ich przyszłej pracy i warunków jakie by chcieli w niej uzyskać. Największym zainteresowaniem było wykorzystanie Padletu przez panią Beatę. Dzięki niej uczniowie mieli możliwość poznania kolejnej edukacyjną aplikację, którą w przyszłości mogą zastosować w swojej nauce.