Czy rozumiesz za co i jak jesteś oceniany podczas lekcji?

Uczenie się i nauczanie: "1. Badamy, czy uczniowie i uczennice rozumieją, za co i jak są oceniani na lekcjach. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 09.04.2021

Została przygotowana i przeprowadzona online anonimowa ankieta wśród uczniów klas 4 – 8 dotycząca oceniania. Została ona przez nas następnie przeanalizowana. Opracowane przez nas wyniki zostały przedstawione Radzie Pedagogicznej na zebraniu RP.

Czy rozumiesz za co i jak jesteś oceniany podczas lekcji?

- ankieta anonimowa na cele Samorządu Uczniowskiego.

1.

Czy znasz kryteria oceniania ze wszystkich przedmiotów?

2.

Czy wiesz jakie trzeba spełnić wymagania na poszczególną ocenę?

3.

Z którego przedmiotu kryteria oceniania są dla ciebie najmniej jasne?

4.

Czy nauczyciele uzasadniają wystawione oceny?

Nie zawsze

5.

Z jakiego przedmiotu nie uzyskujesz informacji o wystawionej ocenie?

6.

Czy uważasz, że jesteś oceniany sprawiedliwie? Jeśli nie podaj przykład.

7.

Czy oceny dostarczają ci informacji o twoich postępach lub trudnościach w nauce?

8.

Czy masz możliwość poprawienia oceny bieżącej? Jeśli nie podaj przykład.

9.

Czy twoim zdaniem oceny z przedmiotów mają wpływ na ocenę z zachowania?

Nie wiem

10.

Czy masz możliwość uczęszczania za zajęcia wyrównawcze lub konsultacje, by poprawić ocenę bieżącą? Jeśli nie to podaj przykład.

opiekuni projektu, RP

sprecyzowanie zagadnień mających znaleźć się w ankiecie

Ankieta dostarczyła nam wiedzy o tym, czy nasi koledzy rozumieją za co i jak są oceniani oraz pozwoliła nam uzyskać ich oczekiwania oraz prośby zmian w sposobie oceniania na niektórych przedmiotach. Nauczyciele przychylili się do tych próśb i wprowadzili zmiany szczególnie w sposobie oceniania wypowiedzi ustnych (takie prośby pojawiały się najczęściej w ankiecie)