Badamy ankietą, informujemy filmem – czyli Ekonomik o motywacji do nauki

• WYBITNA RELACJA

Uczenie się i nauczanie: "2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym, co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 31.03.2021

By dowiedzieć się, co i jak motywuje nasze koleżanki i naszych kolegów postanowiliśmy zrobić ankietę online. Oprócz tego, co i jak motywuje naszych uczniów, pytaliśmy również jakie mają sposoby na naukę, jak sobie ją ułatwiają itp.

Nie spodziewaliśmy aż tak dużego odzewu. W dobrowolnej ankiecie udział wzięło 174 uczniów (na około 450 z całej szkoły).

Pod poniższym linkiem znajdują się wyniki ankiety:

Następnie przeanalizowaliśmy wyniki ankiety, z których wynika, że wg prawie połowy uczniów (44%) nasi nauczyciele nie motywują do nauki.

Przyjęliśmy, że mimo wszystko nauczyciel jest tą osobą, w której powinniśmy szukać tej motywacji – sami uczniowie stwierdzili, że belfrzy znajdują się z zaraz za samymi uczniami, jeśli chodzi o motywację.

W ankiecie zapytaliśmy również o to, co nauczyciele mogą zrobić, by lepiej motywować nas do nauki i w kolejnym etapie realizacji tego działania przedstawić im nasze propozycje. Obecnie czekamy na kolejną Radę Pedagogiczną (ma się odbyć w połowie kwietnia). Na Radzie wystąpi jeden lub dwoje z nas i omówimy wyniki ankiety oraz przedstawimy nauczycielom pomysły uczniów na to, jak nas motywować do nauki i tym samym podnosić efektywność naszej nauki. Liczymy, że grono pedagogiczne zastosuje nasze pomysły w swojej pracy z nami.

Poza tym wystosowaliśmy prośby do nauczycieli-wychowawców, by posiłkując się naszym filmem, omówili kwestię motywacji uczniów do nauki oraz sposoby na efektywne uczenie się.

Film można zobaczyć tutaj:

Wysłaliśmy ankietę za pomocą e-dziennika do wszystkich uczniów naszej szkoły (około 450). 174 z nich wypełniło formularz.

Najtrudniejszy był dobór pytań do ankiety. Początkowo za bardzo oddaliliśmy się od kwestii samej motywacji. Po konsultacji z mentorem gruntownie przerobiliśmy ankietę.

Trudna była również realizacja filmu, ponieważ wykonanie zdjęć do niego zbiegło się w czasie z całkowitym zamknięciem naszej szkoły (wcześniej odbywały się tu zajęcia stacjonarne z praktycznych przedmiotów zawodowych). W tej sytuacji musieliśmy zdać się na zdjęcia z własnych archiwów i z Internetu.

Bardzo nas cieszy, że nasze koleżanki i koledzy poważnie potraktowali ankietę. Świadczy o tym brak prześmiewczych czy obraźliwych wpisów. Tym samym zebrane wyniki możemy potraktować jako naprawdę wiarygodne. Przeprowadzona ankieta pokazała, że uczniowie nam ufają.

Stwierdzić również można, że przeprowadzenie ankiety miało charakter integrujący uczniów, ponieważ sporo z nas w jednym celu, punktualnie udzieliło nam odpowiedzi, a my występując w naszym wspólnym interesie podjęliśmy rozmowę z nauczycielami o zmianie ich sposobu nauczania.

Poza tym otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii na temat nauczycieli. Bardzo nas cieszy, że wielu belfrów naszej szkoły potrafi zachęcać do nauki. Te pozytywne wyniki uwiarygodniają te mniej pochlebne i odwrotnie.