Debata wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego w SP Czerwonak

Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."

Dodano: 31.03.2021

Zanim przystąpiliśmy do realizacji debaty oraz samych wyborów, Samorząd Uczniowski na forum szkoły, ogłosił, że poszukuje kandydatów na stanowisko przewodniczącego SU. Po tygodniu, na takie stanowiska zgłosiło kilku kandydatów i kandydatek. Zebranie takiej ilości osób, pozwoliło nam na zorganizowanie debaty wyborczej. Następnie zaczęliśmy planować termin i warunki debaty, tak aby były one zgodne z obostrzeniami sanitarnymi obowiązującymi ze względu na sytuację epidemiologiczną. Po ustaleniu z dyrekcją i opiekunami SU terminu i warunków debaty, członkowie SU poinformowali społeczność szkoły o miejscy, czasie i harmonogramie debaty. Uczniowie zostali poinformowani poprzez bezpośrednią informację w klasach oraz poprzez rozwieszone plakaty na terenie szkoły. W dniu 21 września 2020 roku, w jednym z budynków naszej szkoły, na przerwach o godzinie 12:00 oraz 13:05, na forum szkoły, osoby kandydujące do Rady Samorządu Uczniowskiego wzięły udział w debacie, na której wszyscy przedstawili swoje pomysły oraz plany, które będą starali się realizować. Debata odbyła się na zewnątrz, a wszystkie klasy został podzielone na dwie tury debaty. Oprócz uczniów na debatę została zaproszona dyrekcja szkoły oraz nauczyciele. Członkowie zespołu technicznego SU zadbali o odpowiednie nagłośnienie. W pierwszej części debaty wyborczej każdy z kandydatów miał taką samą ilość czasu na prezentację swojego programu wyborczego. Uczniowie już wcześniej mieli okazję zapoznać się z niektórymi pomysłami kandydatów na rozwieszonych w szkole plakatach wyborczych. Po prezentacji programów wyborczych rozpoczęła się druga część debaty. Kandydaci odpowiadali na pytania publiczności. W trakcie debaty, publiczność zadawała rozmaite pytania, na różne tematy. Na sam koniec debaty kandydaci mieli okazję podsumować jeszcze swoje wystąpienia i jeszcze raz zwrócić się do publiczności. Następnego dnia, czyli 22 września 2020 roku, na godzinie wychowawczej, odbyło się głosowanie na kandydatów. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, związanej z COVID-19, postanowiliśmy zrezygnować z głosowania w lokalu wyborczy, jak to miało miejsce w poprzednim roku. Komisją wyborcza, wraz z opiekunem SU przemieszczali się od sali do sali, gdzie tam wychowawca lub przewodniczący klasy oddawali zebrane głosy do urny wyborczej. Po zebraniu wszystkich głosów, komisja udała się do salki, w której opróżniła urnę, przeliczyła głosy oraz sporządziła protokół. Od razu po zliczeniu głosów, na forum wszystkich klas, ogłoszono wyniki głosowania i wyróżniono przewodniczącą oraz dwóch wiceprzewodniczących SU.

W realizację tego wyzwania, były zorganizowani przede wszystkim opiekunowi Samorządu Uczniowskiego, pani Anna Konieczna i pan Dawid Sworowski oraz osoby należące do samego SU.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Najtrudniejsze w realizacji tego wyzwania było zaplanowanie całościowo, jak mają wyglądać debata i wybory,. Dotychczas przed wyborami do SU odbywała się jedna debata kandydatów, w której brali udział wszyscy uczniowie. Teraz musieliśmy dostosować organizację debaty do obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Dzięki wielu pomysłom, udało nam się całkiem sprawnie je zorganizować.
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Za sukcesy związane z realizacją tego wyzwania uważamy to, że udało nam się zrealizować tę debatę jeszcze przed przejściem na naukę zdalną oraz byliśmy bardzo zadowoleni, że udało się zorganizować to wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Każdy z uczniów mógł wysłuchać programu wszystkich kandydatów i zadać im dowolne pytanie.