Tworzymy Regulamin SU

Wybory i kwestie formalne: "4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą."

Dodano: 31.03.2021

0

2

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Samorządu wraz z opiekunem spotkali się w szkole, aby zapoznać się z dotychczasowym Regulaminem SU. Jednak okazało się, że takowego w szkole nie ma. Musieliśmy więc stworzyć na nowo wszystkie punkty regulaminu.  Przedstawiciele klas byli więc zobligowani do złożenia propozycji do dokumentu. Niewątpliwie pomogli nam w tym rodzice i nauczyciele. Przedstawiciele SU zebrali wszystkie propozycje, przeanalizowali je i na podstawie dokumentów zawartych w materiałach Szkoły Demokracji stworzyli projekt regulaminu Szkoły Podstawowej w Zamieniu. Na tym etapie pracowaliśmy w grupach, które odpowiedzialne były za  stworzenie odpowiednich części dokumentu uwzględniając zapisy w Statucie szkoły.  Podczas kolejnego spotkania regulamin został złożony w całość, jeszcze raz przeanalizowany i zamieszczony na stronie internetowej szkoły w zakładce Samorząd Uczniowski. Podczas godziny wychowawczej przedstawiciele klas zapoznali swoich kolegów i koleżanki z Regulaminem, następnie razem w wychowawcą przeanalizowali treści regulaminu i zostali poinformowali o możliwości przeczytania dokumentu na stronie szkoły.  Od tego czasu każdy z uczniów miał tydzień na zapoznanie się z dokumentem, przeanalizowania go i przesłania nam swoich ewentualnych uwag. Na głosowanie nad regulaminem przypadł czas nauki stacjonarnej dzięki czemu mieliśmy duże ułatwienie  w dotarciu z głosowaniem do wszystkich uczniów naszej szkoły. 27 X 2020 r. dokument zatwierdzony został przez ogół uczniów w równym, tajnym i powszechnym głosowaniu,  a następnie uchwalony przez Komitet Założycielski SU w dn. 30 października 2020 r. w życie wszedł z dn. 1 listopada 2020 r.



Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:

Rada Samorządu Uczniowskiego, opiekun, wychowawcy, dyrektor szkoły( udostępnienie statutu szkoły), chętni rodzice i wszyscy uczniowie uczęszczający do placówki.



Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Analiza dokumentów prawnych, samo czytanie ich było dla nas mocno niezrozumiałe i potrzebowaliśmy wielu wyjaśnień. Niezrozumiałe było dla nas również słownictwo urzędowe. Stworzenie nowego regulaminu.
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Dzięki czynnościom podjętym na rzecz pisania regulaminu poznaliśmy jak trudne jest stworzenie jednego dokumentu i jak jest on ważny dla nas. Sukcesem jest dla nas stworzenie Regulaminu, wielu z nas nie wiedziało co to jest Statut Szkoły, teraz mamy większą świadomość obowiązującej dokumentacji szkolnej.



Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://spzamienie.pl/samorzad-uczniowski,38,pl
Pliki dokumentujące realizację wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
31.03.2021 22:59

Tworzenie Regulaminu Samorządu Uczniowskiego to bardzo trudne zadanie, tym bardziej, że wcześniej w szkole go nie było. To wymagało analizy Statutu Szkoły, Ustawy o systemie oświaty. Świetnie sobie poradziłyście. Udało się Wam opracować dokument zgodny z przepisami wyższej rangi i wymogami formalnymi, ale napisany zrozumiałym językiem. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie i każdy z nich powinien mieć możliwość dyskusji o treści regulaminu, zgłaszania uwag. O tym też pamiętałyście. Przyjęty Regulamin ułatwi pracę obecnemu Samorządowi Uczniowskiemu i kolejnym, a po złożeniu w składnicy akt powinien być przechowywany 25 lat. To dowodzi, jak ważny był Wasz wysiłek.

31.03.2021 23:28

@Jolanta Podwysocka

Bardzo dziękujemy, za ważny dla nas komentarz, nie było łatwo, ale przy wsparciu z każdej strony można jak się okazuje wiele. Dzięki temu zadaniu wiemy, że tworzenie dokumentów wymaga bardzo wiele pracy na różnych poziomach.