Tworzymy wspólnie "Drzewo pomysłów" - czyli pomysły na plan pracy SU w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach.

• WYBITNA RELACJA

Działania uczniów i uczennic: "1. Przeprowadzamy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole, obejmującą wszystkich uczniów i uczennice, z wykorzystaniem metody innej niż ankieta. Wnioski przekładamy na konkretne działania, które umieszczamy w planie pracy."

Dodano: 29.03.2021

Najpierw wspólnie w zespole zastanawialiśmy się jak zebrać informację od wszystkich uczniów i uczennic ze szkoły, aby stworzyć plan pracy SU dostosowany do potrzeb uczniów.

Pomysł został wstępnie opracowany już podczas konferencji inauguracyjnej. Chcieliśmy stworzyć olbrzymi plakat w kształcie drzewa gdzie każdy mógłby zamieścić swój pomysł lub uwagę do działania SU. Związku z wprowadzeniem zdalnej nauki pomysł ten przeniósł się do wersji on-line. Za pomocą programu genially powstał obraz "Drzewo pomysłów", które wykorzystaliśmy do gromadzenia wypowiedzi uczniów o działaniach SU.

Z pomocą przyszła nam grupa “Ogrodowo Zakręceni”, która zaproponowała zorganizowanie wspólnego spotkania klas 4-8, na którym moglibyśmy przedstawić pozostałym uczniom swoje działania. Postanowiliśmy wykorzystać tą możliwość do stworzenia wspólnego “Drzewa pomysłów”.

Dla klas młodszych 1-3 wykonaliśmy plakat, gdzie uczniowie mogli samodzielnie lub z pomocą wychowawców napisać "Co podoba im się w szkole?" i "W jakich wydarzeniach chcieliby wziąć udział?". Niestety ponowne wprowadzenie zdalnego nauczania dla klas młodszych uniemożliwiło wychowawcom zrealizowanie tego zadania. Dane zatem jakie zebraliśmy są odzwierciedleniem oczekiwań uczniów klas 4-8.

Dzięki tak zabranym informacją udało nam się dowiedzieć jakie są zainteresowania naszych kolegów i koleżanek, jakie akcje dotychczas prowadzone podobały się uczniom, jakie są oczekiwania uczniów co do wydarzeń organizowanych na terenie szkoły oraz w jakich przedsięwzięciach możemy oczekiwać pomocy innych uczniów.

Oto nasze pomysły na przyszłe działania:

• Organizacja konkursów plastycznych, turnieju piłki nożnej, turniejów sportowe/e-sportowe, organizacja kącika czytelniczego.
  • Chętnie podejmiemy się organizacji turnieju e-sportu, dnia z filmem, zaproponujemy organizację klubu czytelniczego, piżama party, nocy filmowej/innej, gry terenowej.
  • Możliwość włączenia uczniów w organizację np. turnieju e-sportu i innych podanych aktywności. Jeśli będziemy podejmować się nowych akcji w szkole najpierw zapytamy poprzez Instagrama kto chciałby się włączyć w organizację danego pomysłu.
  • Przekażemy nauczycielom propozycje na zajęcia dodatkowe, w oparciu o zebrane informacje.
  • Napiszemy wniosek o zmianę w statucie - możliwość korzystania z telefonów, postaramy się zorganizować większą liczbę dyskotek, podczas urządzania kącika wypoczynkowego uwzględnimy zakup kanap, zorganizujemy mini muzeum prac uczniów.
Inne pliki związane z realizacją wyzwania