Wybory do samorządu szkolnego

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 14.03.2021

Kiedy odbyły się wybory?

Wybory do samorządu uczniowskiego odbyły się zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Cerekwicy (zał). Przed wyborami przez dwa tygodnie trwała kampania wyborcza, podczas której kandydaci prezentowali swoje pomysły w formie plakatów wyborczych w wyznaczonym miejscu holu szkoły. Zgłosiło się 13 kandydatów. W dniu wyborów uczniowie głosowali na przygotowanych wcześniej kartach wyborczych. Uczniowie podpisywali listę osób uprawnionych do głosowania. W głosowaniu wzięło udział 140 osób ze 152 uprawnionych, frekwencja wyborcza wyniosła 92%. Oddano 135 głosów ważnych i 5 nieważnych. Po podliczeniu głosów, zgodnie z § 21 pkt 6 brzmiący następująco "Pierwsze 3 osoby, które zdobędą największą ilość głosów stają do powtórnego głosowania tym razem powszechnego, gdzie członkowie Zarządu SU głosują, które funkcje (Przewodniczący SU, Wiceprzewodniczący SU, Skarbnik/Sekretarz) powinny zostać im przydzielone. na podstawie wyników tego głosowania obsadzono te stanowiska.

W organizację wyborów zaangażowani byli wszyscy wychowawcy oraz opiekun SU w roku szkolnym 2019/2020, dyrekcja szkoły oraz uczniowie klasy VIII i VII, któzy pomagali przy organizacji wyborów.

Najtrudniejsze było zmobilizowanie uczniów do przygotowania swoich plakatów wyborczych. Do dnia wyborów nie wszyscy kandydaci je przygotowali. Druga trudność to logistyczne zaplanowanie głosowania w czasie pandemii. Na szczęście wybory zdążyły się odbyć podczas nauczania stacjonarnego jednak musiały być przestrzegane obostrzenia sanitarne.

Sprawne głosowanie oraz bardzo duża frekwencja wyborcza to największe sukcesy wyborów.

Pliki związane z realizacja tego wyzwania: