Rada Szkoły

• WYBITNA RELACJA

Podejmowanie decyzji: "1. Ważną dla społeczności szkolnej decyzję podejmujemy w procesie współdecydowania, zgodnie z kryteriami dobrego wspólnego podejmowania decyzji (opisane w Przewodniku).."

Dodano: 03.03.2021

Pod koniec stycznia Dyrekcja szkoły podjęła decyzję o zlikwidowaniu widoczności średniej ocen w dzienniku elektronicznym dla uczniów i rodziców. Uczniowie klas IV - VIII zwrócili się z prośbą do swoich przedstawicieli w Radzie Samorządu Uczniowskiego o wyjaśnienie tej sprawy i przedstawienie ich punktu widzenia. Uczniowie argumentowali, że widok średniej ocen jest dla nich ważny, ponieważ mogą na bieżąco ocenić swoją sytuację, poza tym działa na nich motywująco.

Z inicjatywy przewodniczącej Rady SU zostało zwołane zebranie RSU z opiekunem, na którym napisano pismo do Dyrekcji i Rady Pedagogicznej z prośbą o zorganizowanie spotkania:

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Rada Samorządu Uczniowskiego.

Do spotkania doszło 29.01.2021.

Na spotkaniu RSU otrzymała wyjaśnienie od Dyrekcji, dlaczego została zlikwidowana widoczność średniej ocen, następnie przewodnicząca RSU przedstawiła argumenty uczniów.

Wywiązała się gorliwa dyskusja, w której brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Uczniom przy wsparciu rodziców i niektórych nauczycieli udało się obronić swoje argumenty, a tym samym widok średniej ocen został przywrócony przez Dyrekcje.

W realizację zadania byli zaangażowani:

• uczniowie klas IV - VIII, ponieważ to na ich prośbę RSU podjęła działania,
  • rodzice uczniów, którzy poparli ich działania,
  • szkolny Rzecznik Praw Uczniów.

Rada SU musiała stanąć na zebraniu przed dorosłymi osobami i tak się zaprezentować, by ich głos był słyszalny. Musiałam dziewczyny przygotować do tego zadania wcześniej, by wyszły na profesjonalny zespół, a także, by poradzić sobie ze stresem - przygotowały prezentację. Trzeba było również przeprowadzić kampanię przed spotkaniem, RSU musiało poszukać sojuszników - właściwie przeprowadzić rozmowy z rodzicami. Poza tym, był taki moment podczas spotkania, kiedy byłam pełna obaw, że dorośli nie dadzą dojść dzieciom do głosu. Z tego powodu poprosiłam wcześniej RUS, by oprócz spotkania on - lina na Teamsie, miały włączony też czat na naszej grupie FB. W ten sposób mogłam je wspierać i podpowiadać, jakie jeszcze pytania mogą zadać.

Naszym sukcesem jest korzystne dla uczniów rozwiązanie sprawy - przywrócenie widoczności średniej ocen dla uczniów i rodziców.

Ważne również jest to, że dziewczyny zauważyły, że oni - uczniowie też mają wpływ na to, co się dzieje w ich szkole.