Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2020

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 28.02.2021

0

1

Kiedy odbyły się wybory?
5 października 2020
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Na początku wszyscy zostali poinformowani o zbliżających się wyborach drogą elektroniczną. Uczniowie zostali poinstruowani gdzie i jak będą mogli głosować. Następnie na stronie szkoły głosujący mogli obejrzeć filmiki nagrane przez kandydatów bądź plakaty z ich postanowieniami. Po zapoznaniu się z opcjami kilka dni później uczniowie mogli za pomocą ankiety wysłanej przez opiekuna SU zagłosować na najlepszego ich zdaniem przyszłego przewodniczącego. Po kilku dniach ogłoszono wybraną trójkę z największą ilością głosów jako aktualny Samorząd Uczniowski 2020/2021.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Uczennice klas 6, 7 i 8
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Najtrudniejszy na pewno był brak kontaktu twarzą w twarz z powodu pandemii. Dotychczas każde wybory były poprzedzone kampanią wyborczą - plakatami rozwieszonymi po szkole, a także ulotkami. W tym roku tego wszystkiego zabrakło i bardzo utrudniało to wybór przewodniczącego.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?
Ewidentnie jest to końcowy wybór samorządu.

Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScWY0EeNf5l1olS9IH0go6tZ6CYe4MAPQkvggD95h8DJ-MHoQ/viewform?usp=sf_link
Pliki związane z realizacja tego wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
03.03.2021 19:26

Witajcie,

dziękuję za zamieszczenie relacji i towarzyszących jej materiałów. Niesamowicie przyspieszyłyście i zgodnie z zapowiedzią z naszego spotkania zamieszczacie teraz kolejne elementy z puli koniecznych do zakończenia projektu. Jesteście słowne i wygląda na to, że fantastycznie potraficie się zmobilizować :-)

Akceptuję Wasz raport z wyborów. Odbyły się wprawdzie już dość dawno temu (5.10.2020), ale to duże osiągnięcie, że w ogóle zdołaliście je przeprowadzić w tym pandemicznym czasie :-) Opisałyście mniej więcej, jak przebiegła realizacja wyzwania. Zamieszczony link prowadzi do programu, który umożliwił Wam zebranie i podliczenie głosów. Piszecie też o trudnościach i wyobrażam sobie ulgę, jaką organizatorzy działania odczuli, kiedy udało się w końcu wyłonić przewodniczącego ("Ewidentnie jest to końcowy wybór samorządu"). Dołączyłyście też Regulamin SU, zatem spełniliście większość kryteriów związanych z tym wyzwaniem.

Kilka uwag i zapytań:

1. Napisałyście: "Po kilku dniach ogłoszono wybraną trójkę z największą ilością głosów jako aktualny Samorząd Uczniowski 2020/2021".
Warto pamiętać, że Samorządem Uczniowskim są wszyscy uczniowie i uczennice Waszej szkoły. To, co wyłoniliście, to organ władzy tego SU w myśl par. 1.3 Regulaminu (zwany często Zarządem SU).

2. Wasz Regulamin ma kilka niejasnych rozstrzygnięć lub ich brak:

Par. 1.5 "Członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego wybierani są przez ogół uczniów przez wyłanianie przedstawicieli klas na zebraniach klasowych".

Wyłonić znaczy "wybrać spośród siebie". Jeśli to przedstawiciele klas wybierają w klasach osoby, które z automatu zasiadają potem w Radzie SU, to nie ogół uczniów ich wybiera, ale jednak społeczności klasowe.

Par. 1. 6 stanowi o tym, że przewodniczącego wybieracie "spośród zaproponowanych kandydatów". Nie ma jednak w regulaminie żadnej informacji, kto i w jaki sposób wskazuje kandydatów, a to ważna kwestia!

Nie ma też w regulaminie żadnej informacji o innych kwestiach:

Po co właściwie wybieracie przewodniczącego- nie ma mowy o tym, czym się zajmuje.

Skąd się biorą inni funkcyjni we władzach SU (Z-ca przewodniczącego, sekretarz, członkowie)? Jakie są ich zadania i uprawnienia (poza przejęciem innej roli w razie dymisji przewodniczącego)?
Po co powołujecie Radę Samorządu jeśli nie ma żadnych zadań ani kompetencji?

Wszystkie cele Waszego SU w par. 1.2 mają charakter edukacyjny (par.1.2). Tymczasem najważniejszym celem każdego samorządu jest samoorganizacja poczynań swojej społeczności i sporo o tym mówi z kolei par. 3. Nie lepiej byłoby zebrać rozsiane cele w jednym spójnym miejscu?

Z pozdrowieniami

Mentor Janusz