Wybór rzecznika

Wybory i kwestie formalne: "5. Tworzymy instytucję i procedury odnoszące się do łamania praw ucznia oraz konfliktów w naszej szkole (np. rzecznik praw ucznia, szkolne mediacje, procedura zgłoszenia złamania praw ucznia)."

Dodano: 15.02.2021

Podczas realizowania wyzwania napotkaliśmy kilka problemów, ale nie przeszkodziły nam one w dalszej realizacji projektu. Na początku zebraliśmy oddzielną grupę wyznaczoną do realizacji tego wyzwania.W kolejnym etapie zostało ustalone pierwsze spotkanie i została rozpoczęta praca nad wyborami Rzecznika Praw Uczniów. Postanowiliśmy zmienić regulamin rzecznika, tak aby od teraz uczniów reprezentowało dwóch nauczycieli. Grupa projektowa z listy wszystkich nauczycieli ze szkoły wybrała 11 osób, ostatecznie zgodziło się dziesięciu nauczycieli. W skutek sytuacji, która nastała w naszych czasach czyli, pandemii głosowanie musiało odbyć się online. Ustalone zostało, że przeprowadzimy je na godzinach wychowawczych klas. Regulamin głosowania przewidywał, iż odbędzie się ono poprzez napisanie imienia i nazwiska nauczyciela którego dana osoba wskazuje jako swojego kandydata na chacie spotkania. Z uwagi na to, iż głosowanie odbywało się na czacie Teams musiało ono być jawne. Bardzo szybko poszła nam część dotycząca procedury złamania praw uczniów, w której nie było większych problemów.

W tym wyzwaniu pomagały nam 4 nasze koleżanki spoza samorządu, które zawsze są chętne do pomocy. Dziewczyny w zespole musiały podzielić się klasami w których przeprowadzą głosowanie.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Największym naszym problemem podczas realizowania tego wyzwania był kontakt z nauczycielami. Niewiele nauczycieli nam odpisywało, przez co dłużej zajęła nam praca nad wyborami, i głosowaniem na Rzecznika, jednak, że my się nie poddaliśmy i pracowaliśmy dalej.
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Udało nam się przeprowadzić głosowanie na dwóch zupełnie nowych rzeczników praw ucznia. Mamy nadzieję że dzięki temu uczniowie będą mogli zgłaszać swoje problemy z większą odwagą. Zdecydowaliśmy się na 2 rzeczników ponieważ w przypadku nieobecności jednego z nich uczniowie będa dalej mogli uporać z problemami.