Wybory Szkolne

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 04.02.2021

Kiedy odbyły się wybory?
Wrzesień - październik 2020

Do wyborów przystąpiono po ukonstytuowaniu się zespołu opiekunów samorządu szkolnego oraz samorządów klasowych. Przedstawiciele Samorządów Klasowych spotkali się roboczo wraz z opiekunami i na podstawie zeszłorocznego regulaminu wyborów przedyskutowali i opracowali własny - tegoroczny - uwzględniający sytuację pandemiczną. Po przegłosowaniu zmian - przygotowano harmonogram działań wyborczych i przystąpiono do zbierania kandydatów oraz przygotowania kampanii wyborczych (dla samorządu młodszych i starszych uczniów). Po przeprowadzeniu kampanii, które odbyły się częściowo drogą elektroniczną, częściowo w postaci debaty kandydatów oraz prezentacji programów wyborczych w postaci plakatów (bez ulotek i marnowania papieru) - odbyły się wybory bezpośrednie - każda klasa głosowała we własnym gronie - samorząd klasy zbierał karty do głosowania, przechodziły one kwarantannę, trafiały do centralnej komisji wyborczej i tam podsumowano i opublikowano wyniki wyborów. (drogą elektroniczną, fb, Librus).

W wyzwanie zaangażowani byli: samorządy klas, nauczyciele wychowawcy, opiekunowie samorządu, dyrekcja szkoły, rada rodziców.

Najtrudniejsze było zachowanie dystansu, wyzwań pandemicznych oraz wykorzystanie nowych narzędzi TIK do prezentacji i upubliczniania każdego z etapów dla ich transparentności.

Największym sukcesem było otwarcie tego procesu, wzbogacenie go o działania w najmniejszych jednostkach - klasach - oraz brak nowych zakażeń spowodowanych procesem wyborczym. Sukcesem było także przedstawienie kandydatów i cała kampania wyborcza.