" Następny poziom" - rozwijamy samorządność w MOS.

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 18.01.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU i dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

Grudzień 2020

1. Chętni wychowankowie którzy zgłosili się do projektu "Szkoła Demokracji", spotkają się na spotkaniu roboczym w sprawie przeanalizowania treści dotychczasowego regulaminu SU. Chłopcy dokonają sondażu potrzeb i oczekiwań co do funkcjonowania samorządu, zapiszą wnioski ze spotkania.
  2.  Zapoznają się z materiałami pomocniczymi, które określają, jak napisać regulamin.
  3. Zorganizowanie kolejnego spotkania, na którym podzielone zostaną zadania tworzenia regulaminu przez poszczególne osoby. Praca w zespołach zadaniowych nad tworzeniem regulaminu. Po skończonej pracy zredagowanie dokumentu w całość, przedstawienie go opiekunom samorządu.
  4. Konsultacje w grupach wychowawczych, chętni wychowankowie zaprezentują cele stworzenia programu, prawa i obowiązki członków zarządu samorządu wychowanków. Zachęcenie wychowanków poszczególnych grup do wnoszenia własnych wniosków, uwag i spostrzeżeń : - 14.12. I grupa wychowawcza; - 15.12 II grupa wychowawcza; - 16.12 III grupa wychowawcza.
  5. Odpowiedzialne za złożenie w całość dokumentu osoby, naniosą wniesione uwagi i wnioski. Przygotują prezentację multimedialną i przedstawiają na spotkaniu ogólnym społeczności wychowanków w dniu 17.12.2020 wypracowany dokument. Na spotkaniu obecni będą wychowawcy grup, nauczyciele, dyrektor mos.
  6. Dokument zostanie przedłożony opiekunom samorządu w celu sprawdzenia pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.
  7. Regulamin zostanie przez ogół uczniów uchwalony.
  8. Uczniowie wystąpią do dyrektora z wnioskiem o ustanowienie regulaminu jako załącznika do statutu placówki.

Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
3. Organizujemy szkolną debatę angażującą przedstawicieli całej społeczności szkolnej (uczniów/nauczycieli/dyrekcji/pracowników/rodziców) na ważny dla nas temat.

luty

Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
1. Przeprowadzamy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole. Obejmuje ona wszystkich uczniów i uczennice i jest z wykorzystaniem metody innej niż ankieta. Wnioski przekładamy na konkretne działania. Umieszczamy je w planie pracy.

styczeń

Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

marzec

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.

kwiecień