Plan działania SU

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 13.01.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU i dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

Regulamin SU, który jest naszą podstawą jest właściwie pozostawiony po gimnazjum. Wprowadzono tam tylko kosmetyczne zmiany polegające na usunięciu nazw "gimnazjum" i zamianie ich na "szkołę podstawową". Chcemy uaktualnić regulamin. Poprawić zapisy o ordynacji wyborczej. Uzupełnić go o zadania, jakie może wykonywać samorząd. Dodać zapisy o regulaminach dyżurów uczniowskich, które w tym roku szkolnym ruszyły. To zadanie chcemy zrealizować w styczniu 2021 roku.

Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
2. Wprowadzamy stały sposób komunikacji między uczniami i władzami SU.

Zauważyliśmy, że potrzebujemy mieć narządzie do stałego kontaktu między uczniami a Radą SU. Kilkukrotnie potrzebowaliśmy przekazać informacje do samorządów klasowych, a nie stawiały się one na zebraniach. Chcemy mieć możliwość dotarcia do wszystkich. Uznaliśmy, że najlepszym i ogólnodostępnym narzędziem będzie skrzynka e-mailowa. Adres przekażemy wychowawcom, poinformujemy o nim na szkolnym Facebooku oraz poprosimy o zamieszczenie na stronie szkoły. To zadanie wyznaczamy sobie na grudzień 2020 roku.

Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
1. Przeprowadzamy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole. Obejmuje ona wszystkich uczniów i uczennice i jest z wykorzystaniem metody innej niż ankieta. Wnioski przekładamy na konkretne działania. Umieszczamy je w planie pracy.

Uznaliśmy to zadanie za najbardziej przydatne z tego zakresu. Chcemy przeprowadzić wywiad grupowy z uczniami oraz sondaż dzięki, którym dowiemy się jakie są zainteresowania naszych kolegów i koleżanek oraz ustalimy, jakie oczekiwania co do ich rozwijania w szkole mają. Możemy to zrobić w formie zdalnej częściowo oraz zaangażujemy samorządy klasowe. Prześlemy do samorządów klasowych pytania do wywiadu (około 4-5) i poprosimy o zebranie odpowiedzi na nie. Następnie poprosimy o przesłanie ich na adres e-mailowy samorządu. Zbierzemy je i opracujemy w formie tabeli. Następnie prześlemy je z powrotem do klas aby się z nimi zapoznały. Na szkolnym Facebooku możemy przeprowadzić sondaż, na temat sposobów realizacji tych zainteresowań, które będą się najczęściej powtarzać. Z wynikami zapoznamy dyrekcję i spróbujemy ustalić w jakim zakresie możemy pomóc uczniom w rozwijaniu ich zainteresowań w szkole. To zadanie na kwiecień 2021.

Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

W naszej szkole brakuje miejsca gdzie możemy prowadzić spotkania samorządu. Chcemy stworzyć swoje "biuro". W dawnej "samorządówce" urządzono składzik. Postaramy się przywrócić temu miejscu pierwotne przeznaczenie. Przeprowadzimy rozmowy z dyrekcją na temat lokalizacji. Przeprowadzimy prace porządkowe. Oznaczymy je w widoczny sposób jako miejsce naszych spotkań. Termin wykonania to marzec 2021.

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
4. Organizujemy wsparcie w nauce dla koleżanek i kolegów z naszej szkoły (koleżeńskie korepetycje) lub dla nauczycieli i nauczycielek w nauczaniu zdalnym (nauka obsługi nowego narzędzia internetowego).

W tym roku szkolnym pracujemy w aplikacji Teams. Jest to nowe narzędzie. Z jego obsługą mają problem i uczniowie i nauczyciele. Na wielu zajęciach pojawiają się problemy z posługiwaniem się poszczególnymi elementami tego programu. Chcemy przeprowadzić szkolenie dla koleżanek i kolegów oraz dla chętnych nauczycieli z obsługi Teamsa. Umówimy się na godziny wychowawcze i poprosimy o możliwość poprowadzenia takiego szkolenia dla klas. Zapytamy wcześniej z czym klasa ma problem, . Pokażemy jak wygląda obsługa tego programu na telefonie, tablecie i komputerze. To zadanie na luty 2021 roku.

Plan B.

Opracujemy plan korepetycji i poprowadzimy je dla klasy 8, która szykuje się do egzaminu. Zbierzemy informacje na temat zagadnień i materiału, który dla uczniów jest problematyczny. Zorganizujemy spotkania po lekcjach. Udział będą brać tylko chętni uczniowie. Sporządzimy listę osób, które chciały by poprowadzić takie "lekcje". W przypadku braku zainteresowania zaproponujemy takie spotkania uczniom z młodszych klas. Korepetycje możemy rozpocząć w lutym 2021 roku ale ich zakończenie będzie uzależnione od potrzeb i zainteresowania.