Nic o Nas bez Nas :)

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 11.01.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO “Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia”.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

Z końcem roku szkolnego 2019/20 odeszli uczniowie klas ósmych, wśród których byli przedstawiciele zarządu SU. Zmienili się również opiekunowie SU (nauczyciele). Pandemia i powrót do zdalnego nauczania przerwały przygotowania do przeprowadzenia powszechnych wyborów. Mamy nadzieję, że po feriach zimowych powrócimy do szkoły. Dlatego planujemy w lutym 2021r. przeprowadzić kampanię wyborczą. Kandydaci przygotują plakaty oraz zorganizują spotkania z uczniami. Jedna z sekcji zajmie się wydrukowaniem kart wyborczych oraz instrukcją formalnego przebiegu głosowania. Z poszczególnych klas zostaną wybrani członkowie komisji, która będzie wydawać karty do głosowania, a następnie przeliczy głosy. Wspólnie z dyrektorem szkoły ustalimy termin przebiegu wyborów do władz SU. Chcielibyśmy do połowy marca 2021 r. ogłosić nowe władze Samorządu Uczniowskiego.

Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole.

W szkole uczniowie mają swoją tablicę na której pojawiają się najważniejsze informacje z życia szkoły. Wydawana jest też gazetka szkolna. Niestety w dobie pandemii uczniowie mają utrudniony dostęp do informacji oraz czują się osamotnieni. Dlatego planujemy stworzyć stronę internetową Samorządu Uczniowskiego. Strona ma ułatwić przepływ informacji między samymi uczniami, jak i kontakt z władzami SU. Chcemy żeby jak najwięcej osób mogło wypowiadać się np. wychodzić z inicjatywą co warto zrobić lub zmienić w naszej szkole. Koleżanki i koledzy mają dużo fajnych pomysłów i warto na forum mówić o nich; strona internetowa daje możliwość przeprowadzenia szybkiej "burzy mózgów" i poznania ciekawych opinii. Robocza wersja styczeń 2021 r./ luty 2021r.

Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
3. Organizujemy dzień integracyjny lub noc integracyjną dla uczniów szkoły. Każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia.

W szkole z reguły wszyscy się znają przynajmniej z widzenia, ale dzieci i młodzież lubią wszelkie formy zabaw integracyjnych. Czas pandemii ograniczył wycieczki oraz zabawy bezpośrednio w grupach i dlatego chcemy zorganizować dzień integracyjny. Jeden z projektów - Dzień Unii Europejskiej (klasy losują kraj i przygotowują dekorację, ciekawostki kulinarne, historyczne, kulturalne itp. oraz prezentują przed społecznością szkolną. Można również nagrać krótkie filmiki i udostępnić na stronie szkoły. Termin maj 2021r.

Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Wolność wyrażania opinii lub emocji to bardzo ważne prawo każdego człowieka. My uczniowie często mamy poczucie ograniczania swobody wypowiedzi. Dlatego chcemy uzyskać zgodę dyrektora szkoły na własną tablicę na której będziemy mogli udostępniać nasze prace plastyczne, literackie lub inne formy wypowiedzi. termin realizacji kwiecień 2021r.

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.

W naszej szkole bardzo dużo nauczyciele mówią o kryteriach oceniania oraz nad czym musimy jeszcze popracować. Warto więcej uwagi poświęcić na motywowaniu do nauki. Najpierw przeprowadzimy ankietę, która ułatwi nam podjąć właściwy kierunek działania. Chcemy, żeby sami uczniowie podzielili się doświadczeniem: Co ich motywuje do nauki? Będziemy prowadzić akcję na różnych poziomach, w małych i większych grupach. Zebrane informacje udostępnimy nauczycielom oraz rodzicom. Termin realizacji kwiecień 2021r.