Kampania wyborcza i demokratyczne wybory do nowej Rady SU klas 4-8 w naszej szkole

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 08.01.2021

Kiedy odbyły się wybory?
Wybory odbyły się 14.10.2020 zgodnie z harmonogramem wyborów.

W tym roku szkolnym w skład Rady SU weszli przedstawiciele wszystkich poziomów klas 4-8. Zadaniem samorządów klasowych klas 4-8 było wspólne wybranie w swojej klasie kandydata do Rady SU, który będzie godnie reprezentował daną klasę oraz inne klasy z danego poziomu klas na forum szkoły i skutecznie dbał o interesy swoich wyborców, dlatego też samorządy klasowe danego oddziału od 17 września do 12 października 2020 wyłaniały, a potem zgłaszały wychowawcy klasy lub opiekunom SU drogą elektroniczną (przez e-dziennik) swojego kandydata do Rady SU, a następnie pomagały mu zorganizować kampanię wyborczą, aby zdobył sympatię i zaufanie innych uczniów w szkole i zwyciężył w wyborach.

W tym celu samorządy klasowe klas 4-8 opracowywały wspólnie z kandydatem na długich przerwach lub w ramach lekcji wychowawczych programy wyborcze i samodzielnie lub przy pomocy wychowawców klas organizowały kandydatom wyborcze kampanie, promując swojego reprezentanta w różny sposób. Niektórzy tworzyli nagrania audiowizualne lub fotorelacje prezentujące kandydata i klasę, inni wygłaszali przemówienia i nagrywali wywiady z kandydatami, jeszcze inni tworzyli ulotki informacyjne i plakatowali szkołę.

Kampania wyborcza przebiegała z uwzględnieniem reżimu sanitarnego obowiązującego na terenie szkoły, podobnie jak wybory, do których przygotowania były inne, niż zwykle. Piętnastu uczniów z Komisji Wyborczej, powołanej za ich zgodą spośród uczniów klas najstarszych, tj. z klas 8 przez członków poprzedniej Rady SU w porozumieniu z Opiekunami SU, wychowawcami klas i Dyrekcją Szkoły, tydzień przed wyborami przygotowało kilka przenośnych urn wyborczych (zwykle korzystamy z jednej wielkiej), karty wyborcze, harmonogram wyborów oraz rękawiczki ochronne dla członków Komisji Wyborczej oraz dla wychowawców klas, a także pudło na kwarantannę kart wyborczych w pokoju nauczycielskim, które w dniu wyborów zostały pobrane przez wychowawców poszczególnych klas, a które tym razem z powodu pandemii COVID-19 musiały odbyć się w dwóch turach: od godz. 9:00 do 10:30 - klasy 7 i 8 i od godz. 11:00 do 12:30 - klasy 4, 5 i 6.

W dniu 13 października 2020 ogłoszona została cisza wyborcza, a w dniu 14 października odbyło się głosowanie. Ten dzień był w szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. W wyborach wzięło udział 483 uczniów spośród 686 uczniów uprawnionych do głosowania. Oddano 459 głosów ważnych i 24 głosy nieważne na 24 kandydatów z klas 4-8. Głos ważny oddawało się, stawiając znak "X" w kwadracie z lewej strony tylko 1 wybranego nazwiska kandydata / kandydatki z danego poziomu klas, czyli 1 kandydata / kandydatki z kl. 4, 1 kandydata / kandydatki z kl. 5, 1 kandydata / kandydatki z kl. 6, 1 kandydata / kandydatki z kl. 7, 1 kandydata / kandydatki z kl. 8. Postawienie znaku "X" niezgodnie z instrukcją, czyli przy większej lub mniejszej liczbie nazwisk, niż 5 powodowało uznanie głosu za nieważny. Do nowej Rady SU weszło 9 uczniów z klas 4-8, którzy uzyskali największe poparcie w danym poziomie klas: 2 uczniów z kl. 4, 1 uczeń z kl. 5, 2 uczniów z kl. 6, dwóch uczniów z kl. 7 i dwóch uczniów z kl. 8.

Komisja Wyborcza pod opieką koordynatorek wyborów - p. A. Raganowicz i p. M. Zielińskiej sporządziła protokół wyborów, który został opublikowany na stronie szkoły. Rada SU na pierwszym zebraniu Rady SU (już online na Teams) wyłoniła spośród siebie Przewodniczącego Rady SU - Mikołaja K. z kl. 8e (członka naszego zespołu) oraz Wiceprzewodniczącą Rady SU - Julię M. z kl. 8a.

Komisja Wyborcza, samorządy klasowe klas 4-8, wychowawcy klas, koordynatorki wyborów - Opiekunki SU, Dyrekcja Szkoły.

Nie wszystkie klasy wzięły udział w wyborach. Nie wszyscy wychowawcy wsparli samorządy klasowe podczas kampanii wyborczej, np. umożliwiając uczniom prace nad przygotowywaniem kampanii w ramach lekcji wychowawczych. Nie wszyscy wyrazili zgodę na publikowanie materiałów z kampanii online. Trudna była też sytuacja, w jakiej przeprowadzaliśmy wybory - pandemia COVID-19 i reżim sanitarny ograniczający społeczności szkolnej tzw. normalne funkcjonowanie.

Wybory się odbyły i mamy nową Radę SU klas 4-8! :) Jesteśmy też bogatsi o nowe doświadczenia.
Pliki związane z realizacja tego wyzwania: