Plan działań Szkoły Podstawowej w Zbrachlinie w ramach projektu Szkoła Demokracji

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 27.12.2020

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU i dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?
  1. Powołanie zespołu projektowego.
  2. Analiza obecnego regulaminu SU - zespół projektowy.
  3. Przegląd inf.: https://samorzad.ceo.org.pl/material/jak-napisać-regulamin-samorzadu-uczniowskiego, wzór regulaminu: https://samorząd.ceo.or.pl/material/wzór-regulaminu-samorzadu-uczniowskiego.
  4. Próba zaangażowania uczniów spoza grupy projektowej.
  5. Praca w zespole nad tworzeniem projektu regulaminu (komunikacja przez online).
  6. Konsultacje z opiekunem SU.
  7. Konsultacje, zbieranie pomysłów do nowego regulaminu od uczniów z innych klas. Kontakt i przekazywanie informacji poprzez wychowawców, ankiety online.
  8. Zebranie wszystkich propozycji, analiza w zespole projektowym.
  9. Powstanie ostatecznej wersji regulaminu.
  10. Termin realizacji: listopad/grudzień.
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole.
  1. Sprawdzenie przez zespół projektowy, czy jest zapotrzebowanie na nowy uczniowski środek przekazu (wywiad), komunikacja głównie pomiędzy władzami samorządu Uczniowskiego a uczniami (kanał Youtube).
  2. Przeanalizowanie czy wszyscy uczniowie będą mieli dostęp do publikowanych przez SU treści, czy wszyscy będą mogli zgłosić ię do SU z inicjatywą.
  3. Sposób promocji nowego środka komunikacji wśród uczniów naszej szkoły.
  4. Przeprowadzić debatę , rozmowę lub wywiad, próba dotarcia do wszystkich uczniów, w jaki sposób powinien funkcjonować nowy środek przekazu.
  5. Spotkanie SU z dyrektorem szkoły, video rozmowa na temat nowego kanału Youtube.
  6. Omówienie pracy redaktora, spikera, dziennikarza, operatora kamer, prezentacja filmików.
  7. Instruktaż montowania filmików - przydział zadań.
  8. Omówienie warunków technicznych montowania filmików.
  9. Promocja szkoły poprzez nagrywanie materiału na temat życia szkoły.
  10. Termin: październik - czerwiec.
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
3. Organizujemy dzień integracyjny lub noc integracyjną dla uczniów szkoły. Każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia.

Chcielibyśmy zorganizować noc integracyjną z okazji Dnia Dziecka w czerwcu 2021r. dla uczniów szkoły, podczas których każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia.

1. Losowanie przez przedstawiciela każdej klasy losu, na którym będzie napisane zadanie do przygotowania dla całej klasy.

2. Rozmowa w klasach na temat wylosowanego zadania. Podział prac oraz przygotowanie zadań, gier i różnych wyzwań dla innych klas.

3. Samorząd uczniowski rozmawia na temat wymyślonych atrakcji i ustala dokładny plan wydarzenia.

4. Przygotowanie przez samorząd uczniowski małych upominków dla każdego uczestnika nocy w szkole.

5.Nauczyciele wraz z uczniami przygotowują miejsce w sali ,,kinowej,,.

6. Zorganizowanie miejsca, gdzie będzie można coś zjeść oraz boiska do gry np. w siatkówkę.

7. Wręczenie wcześniej przygotowanych prezentów dla uczniów z okazji Dnia dziecka.

8. Konkurs klasowy na danie, które zostanie przygotowane przez każda klasę, a następnie rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.

9. Zabawa nauczyciel vs uczeń. Kto wymieni więcej...

10. Zakończenie wydarzenia.

Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Mural w maju 2021.

1. Zebranie informacji od uczniów i nauczycieli, rodziców, dyrektora na temat muralu szkolnego (ankieta online).
  2. Tworzenie projektu muralu (zaangażowanie uczniów całej szkoły, nauczyciela plastyki).
  3. Instruktaż jak ma przebiegać malowanie będzie przeprowadzone przez wyznaczone osoby z samorządu.
  4. Omówienie techniki, zorganizowanie sprzętu, materiałów do wykonania zadania.

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.
  1. Ustalenie planu działań - spotkanie w grupie projektowej.
  2. Zorganizowanie materiałów instruktażowych dotyczących tematu motywacji do nauki.
  3. Przygotowanie ankiety online na temat motywacji do nauki skierowanej do uczniów naszej szkoły.
  4. Przeprowadzenie wywiadu na temat motywacji, zbieranie informacji zwrotnej za pomocą różnych komunikatorów.
  5. Współpraca z wychowawcami klas.
  6. Opracowanie wyników ankiet, opracowanie wniosków.
  7. Próba realizacji wniosków, pomysły na realizację.
  8. Termin: maj/czerwiec 2021.