Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 17.12.2020

Kiedy odbyły się wybory?
5 października 2020r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego zawsze są w naszej szkole dużym wydarzeniem. Zaangażowane w ich przeprowadzenie są wszystkie klasy. Poprzedzone są gorącą kampanią wyborczą, w czasie której wszyscy uczniowie naszej szkoły mogą poznać kandydatów, a nawet skosztować łakoci przygotowanych przez sztaby wyborcze kandydatów. Tak było do tej pory!

Niestety w tym roku szkolnym musieliśmy zmierzyć się z nową rzeczywistością wykreowaną przez pandemię Covid 19. Wprowadzono wiele zakazów i nakazów, m. in. zakaz przemieszczania się po szkole, nakaz zachowania bezpiecznego dystansu społecznego i noszenia maseczek.

Zależało nam na tym, aby przeprowadzić wybory przede wszystkim zgodnie z demokratycznymi standardami, by były one: powszechne, bezpośrednie, tajne, równe.

Pierwszym krokiem było przedyskutowanie w grupie projektowej z opiekunem Samorządu Uczniowskiego możliwości przeprowadzenia wyborów. Przestudiowaliśmy regulamin Samorządu Uczniowskiego, aby wybory przeprowadzić zgodnie z naszym szkolnym prawem. Wybraliśmy również szkolną komisję, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem procesu wyborów. Podczas spotkania ustaliliśmy, że zrezygnujemy w tym roku szkolnym z plakatów, które corocznie tworzyli kandydaci do Samorządu Uczniowskiego. Nie można ich było w żadnym miejscu zawiesić. W ich miejsce zaproponowaliśmy, aby kandydaci nakręcili krótkie filmiki, w których zaprezentują swoje kandydatury i przedstawią program wyborczy. W naszej szkole funkcjonował całkowity zakaz organizowania międzyklasowych spotkań, dlatego tez zrezygnowaliśmy z przeprowadzenia debaty. W jej miejsce zadbaliśmy, o to aby każda klasa obejrzała na lekcji wychowawczej spoty wyborcze kandydatów.

O miejsce w Radzie Samorządu Uczniowskiego ubiegało się sześć osób. Byli oni przedstawicielami różnych pionów klas - czwartych, szóstych, siódmych i ósmych.

5 października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przygotowaliśmy lekką, mobilną urnę wyborczą, którą byliśmy w stanie przenieść z sali do sali. Wchodziliśmy do każdej klasy. Uczniowie otrzymywali wydrukowane karty do głosowania z imionami i nazwiskami kandydatów (oczywiście kartki te wcześniej leżały kilka dni na kwarantannie). Zgodnie z wytycznymi uczniowie w tym roku szkolnym siedzą w osobnych ławkach, dlatego też mieli dużą swobodę przy zaznaczaniu wybranego kandydata. Była zatem zachowana zasada tajności wyborów. W ten sposób wszyscy uczniowie z klas IV-VIII mieli możliwość zagłosowania na wybranego przez siebie kandydata.

Po przeliczeniu głosów przez komisję wyborczą zostały ogłoszone wyniki w e-dzienniku. W wyborach wzięło udział 215 uczniów co stanowi 80 % wszystkich uczniów z naszej szkoły.

W realizację wyzwania zaangażowana była praktycznie cała społeczność szkoły. Klasy wyznaczały swoich kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Poszczególne osoby pomagały tworzyć filmiki wyborcze. Wychowawcy przypomnieli uczniom treść Regulaminu Samorządu Uczniowskiego oraz pokazali spoty wyborcze. My jako grupa dopilnowaliśmy, aby każda klasa na pewno obejrzała filmiki – niektóre klasy oglądały je nawet kilka razy. 5 października wchodziliśmy z urną wyborczą do każdej klasy. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich nauczycieli i Dyrekcji.

Najtrudniejsze w tym wyzwaniu była świadomość, że musimy być bardzo ostrożni. Wiedzieliśmy, że nikogo nie możemy narazić na niebezpieczeństwo związane z chorobą Covid 19.

Dużym sukcesem podczas tegorocznych wyborów, było zastosowanie nowych rozwiązań. Okazały się one nawet lepsze od tych, które funkcjonowały do tej pory. Mamy tu na myśli zastąpienie plakatów wyborczych filmikami kandydatów. Bardzo to rozwiązanie spodobało się wszystkim uczniom, mieli oni możliwość realnego zapoznania się z programami wyborczymi kandydatów. Obserwując skupienie uczniów oglądających filmiki widzieliśmy jak ważne są wybory do Samorządu Uczniowskiego.