Hybrydowe wybory nowego Prezydium Samorządu Uczniowskiego i aktualizacja Regulaminu Samorządu Uczniowskiego.

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 17.12.2020

0

0

Kiedy odbyły się wybory?
Wybory w Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica odbyły się 30 września 2020 roku.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Termin wyborów nowego Prezydium Samorządu został ogłoszony przez Przewodniczącą ustępującego Prezydium z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Informacja o terminie została przekazana uczniom, nauczycielom i Dyrektorowi szkoły przez e-dziennik Librus, platformę Microsoft Teams, Facebook Zespołu Szkół nr 8, Facebook Samorządu Uczniowskiego, zamkniętą grupę Uczniowie TOIZ na Facebooku, Instagramach ZS8 i SU. 


Kandydaci wysłali swoje kandydatury wraz z listami poparcia na e-mail Samorządu Uczniowskiego. Lista kandydatów po akceptacji urzędującego Prezydium i Opiekunek Samorządu, na tydzień przed terminem wyborów ukazała się na wymienionych powyżej kanałach komunikacyjno-informacyjnych. Od tego momentu kandydatki, bo zgłosiły się tylko 3 dziewczyny ruszyły z kampanią wyborczą. Do swojej dyspozycji miały: Facebook Samorządu, zamkniętą grupę Uczniowie TOIZ oraz Instagram SU. Pytania do kandydatek można było zadawać na Instagramie SU oraz na platformie Teams w ustalonych godzinach dyżurów kandydatek. Ze względu na sanitarno-epidemiologicznych i czasowego wyłączenia klas (kwarantanny klasowe) nie udało się nam przeprowadzić debaty. 


Wyłączenie całych poziomów klas (kwarantanny oddziałów klasowych) przyczyniło się do podjęcia wstępnej decyzji, że te wybory zrobimy w wersji online. Wybrana wcześniej przez Opiekuna Komisja Wyborcza (Uczniowska 3 osobowa) stworzyła ankietę, w której zapytała uczniów: czy taka forma wyborów im odpowiada. W ankiecie została umieszczona informacja, że głosowanie nie do końca zapewnia tajność wyborów. Wyjaśniono, że po dodaniu głosów w formularzu Forms, office na platformie Microsoft Teams wyświetli się: Kto głosował ale jednocześnie Komisja Wyborcza nie będzie sprawdzać na Kogo został oddany głos.Rolę Komisji Wyborczej wyjątkowo pełnić będą obie Opiekunki SU razem z trójką powołanych do Komisji Uczniów. Tym razem zadaniem Komisji Wyborczej będzie sprawdzenie czy nikt nie głosował wielokrotnie. Wielokrotne oddanie głosu oznaczało głos nieważny. Ankieta została opublikowana z konta nauczycielskiego jednej z Opiekunek. Ankieta przyjęta została z akceptacją uczniów. 


W dniu 30 września w godzinach 8:00 - 15:00 można było oddać głos. Tak został ustanowiony czas aktywności ankiety. Po tym czasie w./w. Komisja wyświetliła formularz, w którym ukazały się wyniki wyborów. Wydrukowała listy głosujących i przystąpiła do sprawdzania zgodności w ilości oddanych głosów. Zaproszony został także Obserwator w osobie nauczyciela, który nadzorował sprawdzanie listy głosujących. I tutaj ogromne brawa dla naszych uczniów, bowiem nikt nie zagłosował wielokrotnie. Uczniowie w sposób świadomy i odpowiedzialny podeszli do tak nietypowej wersji wyborów Prezydium. Podziękowania również dla wychowawców, którzy podczas godzin wychowawczych omówili i konsultowali z uczniami nietypowy, bo w wersji online tryb wyborczy. Odpowiedzieli również na pojawiające się pytania ze strony uczniów. Pytania można było również kierować do Opiekunek SU. Automatyczne podliczenie głosów sprawiło że szybko ukazały się ich wyniki. Pozytywy: 

1. frekwencja wyborcza, która wyniosła 72,73%, 2. Czas przeprowadzania wyborów, 3. szybkość w podliczeniu, 4. brak nieważnych głosów. 

Negatywy: 

1. brak możliwości celebrowania wyborów, 2. poczucie "mechanicznego wyboru", 3. fakt że pozostają tajne zależy tylko od uczciwości Komisji Wyborczej. 



Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Grupa projektowa stanowiła 18 osób plus dwójka Opiekunek Samorządu ale do konsultacji włączyli się wychowawcy klas i uczniowie. Dyrekcja szkoły również zaaprobowała ten sposób wyborów.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Trudności:

1.    wybór wyzwań, czyli co i ile robimy,

2.    podjęcie decyzji czy wybory robimy we wrześniu czy przekładamy na inny termin,

3.    zebranie opinii od uczniów, co myślą o terminie wyborów i głosowaniu online,

4.    uświadomienie uczniom, że wybory nie będą tajne, a co za tym idzie, jaka będzie frekwencja,

5.    wybór narzędzia do głosowania.

 

Nie jesteśmy do końca przekonani, czy ten sposób głosowania w formie online jest najlepszy. Na pewno nie gwarantuje on tajności wyborów. Dużo tu zależy od uczciwości Komisji, ale o tym było już powyżej. Uważamy jednak, że warto było spróbować.



Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?
1. Mamy Prezydium. Wybory wygrała pełniąca tą funkcję Przewodnicząca . Można się pokusić o stwierdzenie, że te wybory to również ocena pracy za poprzedni rok szkolny. A wygrana w wyborach to jej uznanie i docenienie przez uczniów. Funkcje wiceprzewodniczących przypadły nowym kandydatkom. 2. Frekwencja wyborcza nie odbiegała od tej w poprzednich lat. 3. Brak „handlu głosami” , podwójnego głosowania, głosów nieważnych.

Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
http://zs8.szczecin.pl/wp-content/uploads/2021/01/Regulamin-SU-TOIZ-w-Z-S-8-rok-szkolny-2020-2021.pdf

Podobało Ci się

Komentarze