Debata między kandydatkami do SU

  • WYBITNA RELACJA

Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."

Dodano: 16.12.2020

1

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Pierwszą rzeczą jaką zrobiliśmy było spotkanie się grupy projektowej oraz opracowanie planu działania. Pierwszym etapem było zorganizowanie strony technicznej wydarzenia. Stworzyliśmy kanał na youtube oraz spersonalizowaliśmy program streamingowy. Następnie spotkaliśmy się online z kandydatkami, aby przeprowadzić próbną debatę, w celu zweryfikowania działania programu i przygotowania dziewczyn. Napisaliśmy ogłoszenie w którym zawarliśmy informacje o dacie, godzinie wydarzenia oraz link do relacji na żywo. 20 listopada o godzinie 14:00 na platformie Youtube rozpoczęliśmy transmisję na żywo. Na początku kandydatki przedstawiły się. Miały na to 2 min. Następnie zadawaliśmy pytania przygotowane wcześniej przez grupę projektową. Na odpowiedź miały 1 minutę. Po odpowiedzi na wszystkie przygotowane przez nas pytania, uczestnicy transmisji na żywo zadawali pytania na żywo. Cała debata trwała ok. 25 minut.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:

Spoza zespołu projektowego zaangażowana była Karolina Brzegowy (jedna z kandydatek do SU).

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Najtrudniejsze wydawało się zgranie ze sobą, jednak wszystko poszło po naszej myśli.
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Za sukces uważamy to, że uczniowie poznali plany kandydatek, co pozwoliło Im dokonać dobrego wyboru, pomimo panującej pandemii.

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://www.youtube.com/watch?v=i05AdefoBwc&ab_channel=DebataSP25

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
19.12.2020 14:25

Witajcie,

wyróżniam Waszą relację ze względu na jej formułę, nowoczesną i dostosowaną do warunków (pandemia).

Zorganizowana przez Was debata odbyła się na platformie YouTube 20.11.2020 na żywo, począwszy od godziny 14:00. Materiał znajduje się nadal w zasobach YouTube i wciąż można go obejrzeć, za co dziękuję. Mimo pewnych potknięć technicznych relacja prezentuje się przyzwoicie i jest ciekawa. Cieszyła się sporym powodzeniem, obejrzało ją prawie 300 osób. Większość z nich, tak jak ja, odebrała nagranie pozytywnie.

Uczniów i uczennice poinformowani zostali o debacie za pomocą ogłoszenia "w którym zawarliśmy informacje o dacie, godzinie wydarzenia oraz link do relacji na żywo". Brak dokładniejszych informacji o tym, gdzie zostało opublikowane to ogłoszenie, czy wszyscy mieli do tego miejsca dostęp i czy sprawdziliście, czy wszyscy się z informacją faktycznie mogli zapoznać nie pozwala mi na określenie, czy faktycznie do wszystkich wiadomość o debacie miała szansę dotrzeć. Czasem, jak powiadają, "diabeł tkwi w szczegółach".

Od strony formuły debata przypominała finałowe pojedynki prezydenckie popularne na przykład w USA: dwie kandydatki odpowiadały na kilka przygotowanych przez organizatorów pytań, następnie uczestnicy transmisji zadali dwa spontaniczne pytania, na które uzyskali odpowiedzi.

W relacji piszecie: "za sukces uważamy to, że uczniowie poznali plany kandydatek, co pozwoliło Im dokonać dobrego wyboru, pomimo panującej pandemii". Po przesłuchaniu uważam, że większość pytań z puli organizatorów pozwoliła kandydatkom na szeroką autoprezentację. Moim zdaniem, zbyt mało uwagi poświęciliście ich programom, zwłaszcza zabrakło mi dopytania o konkrety. Na przykład, Karolina oznajmiła, że chciałaby sprawić, aby uczniowie bardziej szanowali szkołę. Wydaje mi się, że bardzo interesujące byłoby dowiedzieć się, jak zamierza do tego doprowadzić, gdyż zmiana ludzkich postaw jest jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć, jakie znam. W przyszłości warto byłoby zatem skupić się na pomysłach i prowadzący/a śmiało powinna zadawać pytania, które pozwalałyby je lepiej poznać, zachęcając do pytania także audytorium.

Zaciekawiło mnie, która z kandydatek ostatecznie wygrała wybory. Wygląda na to, że macie oryginalny regulamin wyborczy do władz SU, z jakim się jeszcze nie spotkałem. Zazwyczaj do wyborów staje 4-5 uczniów, którzy mają stanowić zarząd SU. Przewodniczącego wybierają później między sobą lub zostaje nim osoba, która weszła do zarządu z największą ilością głosów. Wy informujecie, że w Waszej placówce głosuje się tylko na przewodniczącego. Czy dobiera on sobie po wyborach współpracowników, czy zostaje sam z całą zamierzoną pracą?

BTW: zauważyłem, że na Waszej stronie szkolnej nie ma regulaminu wyborów do zarządu SU i zdaje się , że w ogóle nie ma podstrony poświęconej SU. Nie uważacie, że warto byłoby to zmienić?

Z poważaniem

Mentor Janusz