Wybory do Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2020/2021

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 16.12.2020

Kiedy odbyły się wybory?

Ogłoszenie o wyborach oraz kampania wyborcza rozpoczęły się już we wrześniu. W samorządzie uczniowskim naszej szkoły każda klasa, rozpoczynając od pierwszej ma swojego reprezentanta, który zostaje wybrany spośród innych ze swojej klasy. Z każdej klasy został wytypowany przynajmniej jeden kandydat, a maksymalnie czterech. W pierwszym etapie wszyscy chętni kandydaci przygotowywali plakaty wyborcze ze swoim zdjęciem, krótkim opisem oraz pomysłami do realizacji w szkole. W drugim etapie osoby nagrywały filmiki wyborcze - spoty reklamowe w których zachęcały uczniów szkoły do głosowania na siebie. Te filmiki były publikowane na szkolnym facebooku oraz wyświetlane na lekcjach z wychowawcami. W poprzednich (przed pandemicznych) latach organizowaliśmy wiec wyborczy, gdzie wszyscy kandydaci prezentowali się przed całą szkołą - w tym roku z oczywistych względów nie mogliśmy tego zrealizować. Ostatnim etapem były wybory przeprowadzone online za pośrednictwem formularza google. Uczniowie głosowali na danej lekcji, podczas której mieli udostępniony link do karty wyborczej. Dla ułatwienia przy każdym kandydacie, poza jego imieniem, nazwiskiem i klasą było zdjęcie. Do samorządu zostało wytypowanych 14 uczniów (po jednym reprezentancie z klas 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 5a, 5b, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a). Członkowie Samorządu spośród swojego grona wybrali przewodniczącą, zastępczynię oraz sekretarza.

Opiekunowie samorządu, wychowawcy klas, poprzedni samorząd

Dogranie terminów, zmiana tradycyjnej formy wyborów na formę online, promocja kandydatów w mediach społecznościowych (nie wszyscy mieli zgody na publikację wizerunku), zagubione filmiki wyborcze, nie wszyscy kandydaci przygotowali spot reklamowy.

Same wybory odbyły się bardzo sprawnie, formularz google jako karta wyborcza sprawdził się doskonale - jest szybki, ekologiczny i nie popełnia błędów w liczeniu. Uczniom szkoły bardzo spodobała się taka forma wyborów. Wybory były powszechne - każdy uczeń mógł wziąć w nich udział, równe - głos każdej osoby liczył się tak samo, bezpośrednie, choć przeprowadzone w formie online oraz tajne - żaden z uczniów nie musiał ujawniać swoich wyborów, a głosował samodzielnie w swoim domu. Było to nasze szkolne święto demokracji.
Pliki związane z realizacja tego wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania: