Wybory Rady Samorządu Uczniowskiego

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 15.12.2020

Kiedy odbyły się wybory?

12.09.2020 ukazało się ogłoszenie na szkolnej stronie FB oraz w szkole na wideo-gazetce następującej treści:

"Drodzy uczniowie

23.09.2020 odbędą się wybory na przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Wszyscy, którzy chcieliby kandydować w poniedziałek (14.09) i wtorek (15.09) powinni się zgłosić do pani Katarzyny Orłowskiej .

Od środy (16.09) rozpoczynamy kampanię wyborczą !!!"

16.09.2020 rozpoczęła się kampania wyborcza:

• kandydatom została udostępniona tablica informacyjna, na której mogli wieszać swoje plakaty,
  • wspólnie z opiekunem projektu kandydaci stworzyli swoje wirtualne plakaty, które pojawiły się na wideo-gazetce.

23.09.2020 odbyły się wybory:

• w widocznym miejscu stanęła zamknięta na klucz urna wyborcza,
  • wszyscy uczniowie otrzymali karty do głosowania z nazwiskami kandydatów oraz informacją, jak prawidłowo oddać głos,
  • każdy uczeń mógł oddać swój głos do godziny 15.30
  • następnie głosy zostały przeliczone.

24.09.2020 ogłoszenie wyników wyborów na forum szkoły.

1. Wszyscy chętni uczniowie zgłosili swoją kandydaturę - Równe wybory.
  2. W głosowaniu mogli brać udział wszyscy uczniowie szkoły (klasy 0 - VIII) - Powszechne i równe wybory.
  3. W wyborach uczniowie wybrali również opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Uczniów.
  4. Frekwencja wyborcza wyniosła 85 %.
  5. Uczniowie głosowali bezpośrednio na swojego kandydata - Bezpośrednie wybory.
  6. Głosy wrzucano do zamkniętej urny wyborczej, która została otworzona dopiero po zakończeniu wyborów, następnie komisyjnie przeliczono głosy - Tajne głosowanie.

W realizację wyzwania byli zaangażowani wszyscy wychowawcy, dyrekcja oraz trójki klasowe IV - VIII.

Najtrudniejsza okazała się mobilizacja uczniów klasy czwartej. Nikt z tej klasy nie zgłosił swojej kandydatury do Rady Samorządu Uczniowskiego.

Aktualnie uczniów klasy czwartej staramy się włączać w inne działania Rady Samorządu Uczniowskiego, takie jak np. "Kartka dla nauczyciela", czy organizacja Święta Odzyskania Niepodległości.

Wybory wygrali uczniowie klasy VII i VIII, ale do grona Rady włączyliśmy również pozostałych kandydatów z klas młodszych w charakterze współpracowników. W ten sposób będą nabierać doświadczenia oraz mogą reprezentować swoich kolegów i koleżanki z klas IV - VI. W drodze głosowania uczniowie wybrali też opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Uczniów.

Pliki związane z realizacja tego wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania: