Debata kandydatów

• WYBITNA RELACJA

Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."

Dodano: 13.12.2020

Wyzwanie rozpoczęliśmy 15 września od poinformowania uczniów o możliwości kandydowania na przewodniczącego/przewodniczącą SU, podczas spotkania Samorządu Uczniowskiego wraz z przewodniczącymi klas. Zgłoszenia od kandydatów przyjmowaliśmy do 20 września. Po zgłoszeniu się dwóch chętnych osób; Agnieszki Noculak oraz Karola Dziuby, podaliśmy informację o zgłoszeniach, które do nas wpłynęły, do opinii publicznej. Informacja została podana na spotkaniu z przewodniczącymi klas, na Facebooku szkoły oraz na tablicy ogłoszeń samorządu.

Ze względu na trudną sytuacją epidemiczną naszego kraju oraz zdrowie uczniów, funkcjonowanie szkoły w reżimie sanitarnym, ustaliliśmy wspólnie z dyrekcją szkoły, że debata odbędzie się 24 września w formie odpowiedzi na pytania, zadane wcześniej przez uczniów. Każda osoba, uczęszczająca do naszej szkoły dostała ogłoszenie o przyszłej debacie wraz z udziałem kandydatów oraz możliwość zadania im pytań, poprzez wiadomość na Librusie lub w komentarzu pod oficjalnym postem na stronie szkoły. Ponadto przeprowadzona debata została nagrana i opublikowana, aby każdy miał możliwość zobaczenia i usłyszenia programów naszych kandydatów.  Link do betay został umieszczony na FB szkoły orza przesłany w poczcie Librusa, każdemu uczniowi szkoły.

W debacie brali udział kandydaci, opiekunki SU: pani Katarzyna Rakoczy oraz pani Lidia Mucha, dwie osoby prowadzące; była przewodnicząca szkoły Martyna Szczygieł i przedstawicielka SU- Martyna Jarczewska oraz Maciej Janeczek, który filmował całe wydarzenie, montował debatę i udostępnił uczniom.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Najtrudniejsze w realizacji wyzwania okazał się brak kontaktu z publicznością na żywo oraz przełamanie się uczestników przed kamerą
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Największym sukcesem naszej debaty okazał się pozytywny odzew, jaki otrzymaliśmy od uczniów. Wiele osób doceniło pracę SU, którą udało się pokazać tym razem od innej niż zwykle strony. Uczniowie docenili również chęć działania i zaangażowanie kandydatów w debatę, mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków epidemicznych. Ponadto po zakończeniu debaty i wyłonieniu nowego przewodniczącego szkoły, więcej uczniów zaczęło przychodzić na spotkania samorządu oraz dużo osób zaoferowało przyszłą pomoc w organizowaniu podobnych wydarzeń.

Na pewno wielkim sukcesem było zorganizowanie w szkole po raz pierwszy debaty pomiędzy kandydatami, w tym trudnym dla nas okresie w szkole.Szkoda, ze nie mogła ona odbyć się z publicznością. Pierwszy krok zrobiliśmy, więc na pewno będzie lepiej w przyszłym roku i może już z publicznością