Demokratyczne wybory w SP Orlu

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 10.12.2020

Kiedy odbyły się wybory?
29 września 2020

Na początku września nasz zespół otrzymał od opiekuna samorządu publikację CEO ,,Samorząd uczniowski publikacja dla uczniów". Opiekun poprosił nas o zapoznanie się z tą książką. Sprawdziliśmy, czy nasza szkolna ordynacja wyborcza jest zgodna z zasadami demokracji. Z uwagi na funkcjonowanie szkoły w reżimie sanitarnym w związku z pandemią nie odbyła się w naszej szkole debata kandydatów do samorządu. Zamiast niej każdy z kandydujących przygotował plakat wyborczy, w którym zamieścił swój program wyborczy. Dwa tygodnie przed wyborami plakaty zostały zamieszczone na korytarzach szkolnych, tak by wszyscy uczniowie mogli się z nimi zapoznać.Ponad to kandydaci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przedstawili się i swoje pomysły uczniom klas I - III. Dwa dni przed wyborami Szkolna Komisja Wyborcza ogłosiła ciszę wyborczą i ściągnęła wywieszone wcześniej plakaty. Wybory przebiegały w tym roku szkolnym wyjątkowo inaczej. Szkolna Komiska Wyborcza z zachowaniem reżimu sanitarnego odwiedziła uczniów w klasach. Po wejściu do sal lekcyjnych,uczniowie zostali poinformowani o sposobie oddawania głosów. Następnie każdy otrzymał kartę wyborczą i oddał swój głos. Taka organizacja wyborów umożliwiła poszanowanie wszelkich zasad demokratycznych. Wybory, które odbyły się w naszej szkole były powszechne i tajne. Wyniki wyborów zostały ogłoszone 01.10 2020 roku na szkolnej tablicy Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 341 uczniów, co stanowi 92 % wszystkich uprawnionych do głosowania.

W realizację wyzwania zaangażowana była Szkolna Komisja Wyborcza, osoby chcące wesprzeć nasze działąnia oraz niektórzy nauczyciele.

Najtrudniejszym zadaniem dla naszego zespołu było storzenie takich sytuacji, aby wszyscy uczniowie klas młodszych zapoznali się z kandydaturami i ich programami wyborczymi. Było to szczególnie trudne, gdyż ciągle musieliśmy pamiętać o wyjątkowych zasadach bezpieczeństwa. Trudne również okazało się przeprowadzenie wyborów w klasach pierwszych, ponieważ niektóre dzieci nie potrafiły jeszcze czytać. Dużo czasu zajęło nam wytłumaczenie zasad i wyczytanie wszystkich nazwisk kandydatów.

Uważamy, że dużym sukcesem naszego zespołu było szybkie i sprawne przeprowadzenie wyborów, mimo panującej pandemii.

Pliki dokumentujące realizację wyzwania: