Demokratyczne wybory w SP Orlu
Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"
status:
zaakceptowana
ostatnia zmiana statusu:
2021-01-06 21:53
Kiedy odbyły się wybory?
29 września 2020Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:
Na początku września nasz zespół otrzymał od opiekuna samorządu publikację CEO ,,Samorząd uczniowski publikacja dla uczniów". Opiekun poprosił nas o zapoznanie się z tą książką. Sprawdziliśmy, czy nasza szkolna ordynacja wyborcza jest zgodna z zasadami demokracji. Z uwagi na funkcjonowanie szkoły w reżimie sanitarnym w związku z pandemią nie odbyła się w naszej szkole debata kandydatów do samorządu. Zamiast niej każdy z kandydujących przygotował plakat wyborczy, w którym zamieścił swój program wyborczy. Dwa tygodnie przed wyborami plakaty zostały zamieszczone na korytarzach szkolnych, tak by wszyscy uczniowie mogli się z nimi zapoznać.Ponad to kandydaci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przedstawili się i swoje pomysły uczniom klas I - III. Dwa dni przed wyborami Szkolna Komisja Wyborcza ogłosiła ciszę wyborczą i ściągnęła wywieszone wcześniej plakaty. Wybory przebiegały w tym roku szkolnym wyjątkowo inaczej. Szkolna Komiska Wyborcza z zachowaniem reżimu sanitarnego odwiedziła uczniów w klasach. Po wejściu do sal lekcyjnych,uczniowie zostali poinformowani o sposobie oddawania głosów. Następnie każdy otrzymał kartę wyborczą i oddał swój głos. Taka organizacja wyborów umożliwiła poszanowanie wszelkich zasad demokratycznych. Wybory, które odbyły się w naszej szkole były powszechne i tajne. Wyniki wyborów zostały ogłoszone 01.10 2020 roku na szkolnej tablicy Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 341 uczniów, co stanowi 92 % wszystkich uprawnionych do głosowania.
Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
W realizację wyzwania zaangażowana była Szkolna Komisja Wyborcza, osoby chcące wesprzeć nasze działąnia oraz niektórzy nauczyciele.Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?
Najtrudniejszym zadaniem dla naszego zespołu było storzenie takich sytuacji, aby wszyscy uczniowie klas młodszych zapoznali się z kandydaturami i ich programami wyborczymi. Było to szczególnie trudne, gdyż ciągle musieliśmy pamiętać o wyjątkowych zasadach bezpieczeństwa. Trudne również okazało się przeprowadzenie wyborów w klasach pierwszych, ponieważ niektóre dzieci nie potrafiły jeszcze czytać. Dużo czasu zajęło nam wytłumaczenie zasad i wyczytanie wszystkich nazwisk kandydatów.
Tomasz Szczypkowski
Mentor
Informacja zwrotna
06.01.2021 21:53
0
Dziękuję bardzo za wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej. Teraz z czystym sumieniem zatwierdzam realizację wyzwania i z niecierpliwością oczekuję kolejnych relacji, których jestem niezmiernie ciekawy.
Korzystają z okazji życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, nie tylko na płaszczyźnie samorządowej, ale w życiu w ogóle.
Pozdrawiam,
Tomasz