Szkoła Podstawowa w Grajewie

Diagnoza i plan działania: "Diagnoza"

Dodano: 10.12.2020

0

1

Samorząd organizuje demokratyczne wybory, umożliwiające powołanie odpowiednich organów. Przedstawiciele/przedstawicielki su zostali wybrani w demokratycznych – równych, powszechnych i bezpośrednich wyborach, w tajnym głosowaniu.
Zdecydowanie się zgadzam
Wszyscy uczniowie i uczennice mają prawo do głosowania i kandydowania (bez względu na oceny, ani opinię wychowawcy lub dyrektora).
Zdecydowanie się zgadzam
W szkole przed wyborami odbywa się debata kandydatów do władz SU.
Nie wiem
Zasady prowadzenia wyborów, kandydowania i głosowania opisane są w ordynacji (która jest częścią regulaminu SU lub załącznikiem do niego).
Zgadzam się
W naszej szkole istnieją instytucje lub procedury pozwalające rozwiązywać sytuacje konfliktowe lub przypadki łamania praw ucznia (np. rzecznik praw ucznia, szkolne mediacje).
Zdecydowanie się zgadzam
Co w obszarze "Wybory i kwestie formalne" wymaga poprawy w naszej szkole // czym chcielibyście się zająć?
1. Samorząd działa według planu przygotowanego w oparciu o zebrane informacje o potrzebach i zainteresowaniach. Samorząd przynajmniej raz w roku zbiera informacje o potrzebach i zainteresowaniach uczniów. - Początkowo, zostaje przygotowany plan działania na dany rok. Lista obejmuje wszelkie zadania, czy cele, które mają zostać zrealizowane. (Wykonane) - Samorząd w szczególności zwraca uwagę na otoczenie, w którym łatwo wyszczególnić dane czynniki. Obserwacja udoskonali plan działania. W jej wyniku, wzięte pod uwagę zostaną pewne sytuacje, które pomogą w rozbudowaniu działalności SU. - Wprowadzenie zbierania opinni uczniów, poprzez komunikację tradycyjną, czy pisemną. Uświadomienie społeczności szkolnej, iż każdy może bezproblemowo podjąć krok w stronę lepszego jutra. Traktowanie każdego problemu, czy pomysłu jako wielki element codziennego funkcjonowania w szkole. - Brak ignorancji w jakąkolwiek stronę. Wszyscy, bez żadnych wyjątków mogą zwrócić się z trudnościami, które powinny zostać rozwiązane, bądź przynajmniej powinna zostać wprowadzona tego próba. - Semestrowa ankieta pozwalająca zebrać opinię każdego ucznia. Zebranie informacji powinno stawiane być na przodzie.
Samorząd działa według planu przygotowanego w oparciu o zebrane informacje o potrzebach i zainteresowaniach.
Zgadzam się
Samorząd przynajmniej raz w roku zbiera informacje o potrzebach i zainteresowaniach uczniów.
Zgadzam się
Organizujemy w szkole wydarzenia, w których za poszczególne elementy odpowiadają wszystkie klasy.
Zgadzam się
Organizujemy w szkole wydarzenia otwarte na sąsiadów//otoczenie szkoły.
Zdecydowanie się zgadzam
Co w obszarze "Działania uczniów i uczennic" wymaga poprawy w naszej szkole // czym chcielibyście się zająć?
2. W szkole działa uczniowski środek przekazu (strona fb, Instagram, radiowęzeł, tablica ogłoszeń su, itp.) - Włączenie w życie codzienne medii takich jak Facebook, czy Instagram wiąże się z wieloma korzyściami. Większość uczniów miałoby możliwość sprawdzenia nowości, czy podzielenia się pewnymi uwagami. (Facebook prowadzony, wprowadzenie oficjalnego Instagrama szkoły) - Uruchomienie radiowęzła szkolnego, za które byłyby odpowiedzialne wyznaczone osoby. Wprowadzenie urozmaiceń na przerwach. Przez głośniki puszczane byłyby krótkie ogłoszenia, czy podsumowania danych akcji, bądź przekazania nowości, które czekają na odkrycie przez społeczność szkolną. - Regularne aktualizowanie tablicy samorządu. Informowanie o konkursach, przeprowadzanych działaniach. (Owy środek przekazu funkcjonuje prawidłowo.)
Odbywają się stałe spotkania dyrekcji i władz SU, umożliwiające uczniom przekazywanie informacji o planowanych przez nich działaniach czy o potrzebach uczniów.
Zgadzam się
Uczniowie mają możliwość komunikować się z władzami SU w różny sposób (spotkania w klasach, dyżury, otwarte zebrania SU, itp.)
Zgadzam się
W szkole działa uczniowski środek przekazu (strona fb, Instagram, radiowęzeł, tablica ogłoszeń su, itp.)
Zdecydowanie się zgadzam
W naszej szkole odbywają się dyskusje i debaty dotyczące ważnych dla nas tematów, w których biorą udział uczniowie i dorośli.
Zdecydowanie się zgadzam
Co w obszarze "Komunikacja i media" wymaga poprawy w naszej szkole // czym chcielibyście się zająć?
3. Uczniowie dysponują fragmentem przestrzeni szkolnej, mają możliwość samodzielnej zorganizowania tej przestrzeni. - Przygotowanie miejsca, w którym każdy uczeń miałby możliwość wprowadzenia zmian. Zwrócenie uwagi na to, by zostały Zamontowane tablice, na których każdy mógłby coś umieścić. - Owe funkcjonowanie powyższego miejsca nadzorowałby samorząd uczniowski. Treści przekazywane na tablicach byłyby przejrzane, a wszelkie zmiany zweryfikowanie. - Ukazanie społeczności szkolnej nowego miejsca do spędzenia czasu, poprzez udostępnienie go z przedstawieniem zasad, jak i honorowym otwarciem.
Przynajmniej raz w roku szkolnym uczniowie szkoły mają możliwość wspólnego wraz z nauczycielami i dyrekcją podjęcia istotnej dla szkoły decyzji.
Zgadzam się
Uczniowie dysponują fragmentem przestrzeni szkolnej, mają możliwość samodzielnej zorganizowania tej przestrzeni.
Zgadzam się
W naszej szkole organizowany jest budżet partycypacyjny, w którym uczniowie mogą zdecydować o przeznaczeniu określonej kwoty pieniędzy na zgłaszane przez siebie pomysły.
Zdecydowanie się zgadzam
W szkole istnieje forum do spotkania i rozmowy przedstawicieli 3 grup (uczniów, nauczycieli i rodziców)
Zgadzam się
Co w obszarze "Podejmowanie decyzji" wymaga poprawy w naszej szkole // czym chcielibyście się zająć?
4. Odbywają się dyskusje szkolne lub klasowe o tym, co motywuje uczniów do nauki, z których pomysły są wprowadzane w życie. - Wskazanie wychowawcom klas na to, by przedstawili sam pomysł swoim wychowankom, jak i zachęcili uczniów do wspólnego działania. - Rozmowa w klasach, która odbywałaby się co jakiś czas. Otwarta dyskusja, akceptacja nietypowych pomysłów, które mogą okazać się czymś skutecznym. - Przekazywanie informacji, prosta komunikacja między Samorządem Uczniowskim a nauczycielami w klasach. - Przygotowanie apelu, na którym każdy mógłby podzielić się swoim zdaniem, pomysłem. - Rzetelne wdrażanie nowych idei, realizacja tego, co podsunie społeczność szkolna.
W szkole bada się, czy uczennice i uczniowie rozumieją za co i jak są oceniani podczas lekcji. Wnioski z tych badań przekładają się na zmiany w sposobie oceniania.
Zgadzam się
Odbywają się dyskusje szkolne lub klasowe o tym, co motywuje uczniów do nauki, z których pomysły są wprowadzane w życie.
Zgadzam się
Zasady wewnątrzszkolnego oceniania są konsultowane z uczniami (raz na 2 lata).
Zdecydowanie się zgadzam
Na lekcjach wdrażane są elementy oceniania kształtującego.
Zgadzam się
Co w obszarze "Uczenie się i nauczanie" wymaga poprawy w naszej szkole // czym chcielibyście się zająć?
5. Samorząd organizuje demokratyczne wybory, umożliwiające powołanie odpowiednich organów. Przedstawiciele/przedstawicielki su zostali wybrani w demokratycznych – równych, powszechnych i bezpośrednich wyborach, w tajnym głosowaniu. (Zrealizowane, krótki opis wykonanego działania.) - Początkowo, została dana możliwość uczniom, by zgłosili się do kandydatury. Informacja nie była ukrywana. Każdy miał wiedzę o wyborach, która umożliwiała start. - Po zapisaniu się do wyborów, czas przeznaczony na przygotowanie własnego programu i plakatów promujących daną osobę. - Przestawienie się kandydatów w młodszych klasach, ustne przekazanie swoich celów, poglądów dotyczących szkolnego życia. - Wybory polegające na głosowaniu w sposób oficjalny. Przekazanie specjalnej karty każdemu uczniowi, nauczycielowi, czy pracownikom szkoły. - Odpowiedzialne przeliczenie głosów, a po tym ogłoszenie wyników.

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
08.01.2021 18:36

Droga grupo,

Dziękuję za uzupełnienie diagnozy. Mam wrażenie, że poszliście nawet krok dalej i w miejsce, gdzie należało napisać czym zamierzacie się zająć wpisaliście wyzwania, na które się zdecydowaliście. W jednym z podpunktów zawarliście nawet krótki opis przeprowadzonych wyborów, tym samym zrobiliście kolejny krok. Bardzo mnie cieszy, że Wasze faktyczne osiągnięcia znacznie wyprzedzają, to co widzę w systemie – teraz podpowiem Wam, jak to zmienić?

1) Korzystając z instrukcji do platformy zamieścicie w oddzielnym miejscu plan działania i wzbogaćcie go o takie informacje jak:
a) Kiedy zamierzacie przeprowadzić wybraną inicjatywę i kiedy napiszecie z niej relację
b) Kilka szczegółowych punktów jak zamierzacie to zrobić (przeprowadzić wyzwanie)
2) Korzystając z instrukcji do platformy zamieście relację z wyborów. Przy pisaniu relacji wspomóżcie się proszę wytycznymi zawartymi w przewodniku po programie:

Tu znajdziecie informację, o czym należy pamiętać przy realizacji konkretnego wyzwania i jakie najważniejsze informacje powinny znaleźć się w opisie. Oszczędzicie w ten sposób swój czas, bo nie będę Was później dopytywał o szczegóły. W przypadku wyborów grupy projektowe dosyć często nie zamieszczają ordynacji wyborczej, przez co w ogóle nie jestem w stanie sprawdzić relacji.

Jeśli będziecie mieli jakieś pytania i wątpliwości to dajcie znać. Przy okazji może spróbujemy umówić się na spotkanie?

Na tę chwilę jestem dosyć elastyczny jeśli chodzi o godziny tzn. może być zarówno rano jak i wieczorem. od 10:00 w górę z przerwą na obiad pomiędzy 16-17 i myślę max do 19.

Pozdrawiam,
Tomasz