Praktyczny poradnik o współdecydowaniu w szkole

Dodano: 17.09.2020

Kategoria: Przewodniki i Poradniki

Drogi Czytelniku i Czytelniczko,

szkoła to nie tylko budynek, w którym odbywają się lekcje. To przede wszystkim ludzie spędzający w niej wspólnie czas – pracując lub ucząc się. Szkoła to także miejsce spotkań, które powinno dawać możliwość rozmowy o sprawach nas dotyczących, wspólnego rozwiązywania bieżących problemów i wprowadzania w życie pomysłów na zmiany. Szkoła może być spo- łecznością tworzoną wspólnie przez uczniów, nauczycieli, dyrekcję i rodziców, a także osoby z najbliższego otoczenia. Ta publikacja przeznaczona jest dla wszystkich, którym zależy, żeby ich szkoła stała się właśnie taką społecznością złożoną z uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jest to poradnik o partycypacji uczniowskiej pisany przede wszystkim z myślą o nauczycielach i dyrektorach, którzy chcieliby stworzyć swoim wychowankom warunki do głębszego zaangażowania i bardziej świadomego udziału w życiu szkoły. Może być również czytana przez uczniów i uczennice pragnących zostać liderami takich zmian w swoich szkołach. Wszyscy znajdą w tej publikacji praktyczne wskazówki oparte na doświadczeniach Centrum Edukacji Obywatelskiej i szkół biorących udział w prowadzonych przez nas działaniach. Dowiecie się, czym jest partycypacja w szkole, jak może się realizować, z pomocą jakich narzędzi oraz od czego zacząć, żeby się udało. Mamy nadzieję, że zmiany wprowadzone w Waszych szkołach okażą się sukcesem! Jeśli chcecie o coś spytać, rozwiać wątpliwości, ale przede wszystkim podzielić się swoimi osiągnięciami, zachęcamy do kontaktu z zespołem programu Szkoła Demokracji: szkola.demokracji@ceo.org.pl.

Powodzenia i dobrej lektury!