Jak pracować zespołowo zdalnie, realizując wspólne działania? Narzędzia

Ten czas stawia przed nami sporo wyzwań, a jednym z nich jest realizacja wspólnych działań. Wierzymy, że jako samorząd uczniowski możecie nadal działań i wspierać uczniów i uczennice z Waszej szkoły, dlatego podsuwamy Wam kilka wskazówek i narzędzi, dzięki którym możecie łatwiej realizować wspólne działania zdalnie - ze swoich domów, ale jednak razem! Więc jak? Wchodzicie w to?

Pomysły na działania zdalne jako samorząd znajdziecie w naszym przewodniku, a tymczasem kilka wskazówek i propozycji bezpłatnych narzędzi dla Was, bo internet oferuje ich całe mnóstwo!

Wskazówki, jak organizować wspólną pracę zespołu projektowego zdalnie:

1. Wybierzcie na początku komunikator dla Waszego zespołu i ustalcie, kiedy się będziecie spotykać.
  2. Ustalcie harmonogram prac i zadania do zrealizowania w danym działaniu oraz podzielcie je między sobą.
  3. Wybierzcie narzędzie do planowania i monitorowania projektu - zapiszcie zadania z datami wykonania i osobami odpowiedzialnymi - to pomoże Wam na bieżąco śledzić Wasze działania i postępy prac.
  4. Załóżcie folder projektu - miejsce do udostępniania i gromadzenia materiałów, notatek ze spotkań, np. dysk Google czy padlet, aby nigdzie się nie zgubiły.
  5. Zachęcamy Was, by podczas Waszych spotkań i pracy korzystać z możliwości zaproponowanych poniżej narzędzi - podział na mniejsze grupy czy burza pomysłów za pomocą wirtualnej tablicy.
  6. Warto promować Wasze działania wśród uczniów i uczennic - pomogą Wam w tym infografiki, plakaty czy prezentacje (tu również podpowiadamy narzędzia do ich tworzenia poniżej).
  7. Internetowe ankiety pozwolą Wam szybko zebrać odpowiedzi od uczniów i często podsumowują wyniki w czytelnej formie, więc warto skorzystać.

Jakie narzędzia pomogą Wam pracować zespołowo on-line?

METODA PRACY/RODZAJ NARZĘDZIA PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ PROPOZYCJE ZASTOSOWAŃ
Komunikatory do rozmowy video i czatu

- Messenger

Discord